zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne – dbasz o nie?

Chociaż może Ci się to wydawać gigantycznym banałem, to niezaprzeczalnie zarówno Twoje zdrowie fizyczne, jak i zdrowie psychiczne, a także dobre samopoczucie są podstawą udanego życia. Na dłuższą metę nie będziesz w stanie osiągnąć zbyt wiele, jeśli ciągle będzie dopadało Cię przepracowanie, ogólne zmęczenie, czy jakakolwiek frustracje. Możesz mieć również wszystkie pieniądze świata, ale jeśli przez zły stan zdrowia, nie będziesz się w stanie nimi cieszyć, będą dla Ciebie zwyczajnie bezwartościowe.

Zdrowie to jednak coś zdecydowanie więcej niż tylko jedzenie owoców i warzyw oraz aktywność fizyczna. Dbanie o dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne jest równie ważne, jak dbanie o ciało.

Zastanów się, czy w swojej codzienności poświęcasz chociaż chwilę, by świadomie zapewnić sobie, podstawy dobrego samopoczucia i zdrowego życia. Zadaj sobie poniższe pytania:

      • Co robisz w ciągu dnia, by o siebie zadbać?
      • Czy z łatwością zasypiasz i spisz w nocy jak dziecko?
      • W trakcie dnia odczuwasz znaczące obniżenie energii?
      • Czy jesteś zadowolona/ony ze swojego życia?

Jeśli szczerze odpowiadając na te pytania, widzisz w swoim życiu przestrzeń do poprawy, skorzystaj z poniższych wskazówek. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której pasywnie będziesz czekać, na to, co przyniesie Ci los. Nie pozwól, by lęk czy strach zaczął zarażać Twój umysł. Zastanów się jakie działania możesz podjąć w trybie awaryjnym, by możliwie zmniejszyć negatywne skutki zewnętrzne, bezpośrednio Cię dotykające. Jeśli będziesz w stanie narzucić reżim skrajnej dbałości o siebie, zarówno Twoje ciało, jak i umysł będą Ci wdzięczne w nadchodzących latach. Nasze organizmy są zdolne i chętne do samoleczenia. Wystarczy dać im szanse.

siła psychiczna

Zobacz, jak w najprostszych codziennych działaniach zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne:

Pozostań w teraźniejszości

Troszcząc się o swoje zdrowie psychiczne, skoncentruj się na chwili obecnej. Nie możesz zmienić przeszłości i nie masz możliwości przewidywania przyszłości. Aby żyć w pełni w teraźniejszości i odpowiednio zaplanować przyszłość, musisz wyciągnąć wnioski z przeszłości, a następnie zamknąć wszelkie bolesne wspomnienia w szufladzie niepamięci. Również martwienie się tym, co ma nadejść, spowoduje tylko niepotrzebny stres. Jeśli skupisz się na tu i teraz, możesz przygotować się do wszystkiego, co stanie Ci na drodze.

Zwolnij przeszłość, mocno trzymaj się teraźniejszości i przygotuj się do swoich działań w przyszłości. Liczy się to, co robisz dzisiaj.

Postaw na szczerość swoich uczuć

Zdrowie psychiczne przejawia się w autentycznej pozytywności i oznacza uznanie i akceptację pełnego zakresu swojego życia emocjonalnego, w tym również negatywnych emocji, jak: złość, smutek, strach czy frustracja. Pozwól sobie na chwilę smutku, gdy okoliczności Ci nie sprzyjają. Nie chowaj dumy i zadowolenia z siebie, pod płaszczyk skromności. Postaraj się o szczerość w sytuacjach, które są dla Ciebie wyzwaniem. Pozwól każdej swojej emocji wybrzmieć. Kontroluj jedynie ich ekspresyjność.

Psychologowie uważają, że różnorodność odnosząca się do pełni naszych emocji, jest kluczowym wskaźnikiem zdrowia psychicznego.

pozytywne myślenie

Myśl pozytywnie

Wyświechtane hasło „Myśl pozytywnie!” nie zawsze oznacza promowanie nieskończonego i niczym specjalnie nieuzasadnionego optymizmu, który czasem na siłę próbują nam przemycić „osobowości” zajmujące się rozwojem osobistym lub źle rozumianym coachingiem. Nie chodzi o to, by stojąc przed lustrem powtarzać frazę „Jestem zwycięzcą!”

Ważne, by ograniczyć myślenie w kategoriach straty. W naszym życiu zdarzają się wyjątkowo trudne momenty, które potrafią w nas uderzyć ze skumulowaną siłą, jednak by nie dać się „zjeść” negatywnym emocjom, musimy na siłę zacząć szukać pozytywów.

Jeśli coś się skończyło? Coś nowego się zacznie.

Być może coś się zmieniło? Coś będzie działo się inaczej, może lepiej.

Zachowując realizm, staraj się obiektywnie oceniać sytuacje, w jakiej się znajdujesz, czasem na siłę podkreślając najmniejsze pozytywy, jakie się w niej pojawiają. Pamiętaj, że bycie wiecznym pesymistą, zakładającym, że wszystko, co się zrobi, z góry skazane jest na porażkę, nie jest najlepszym sposobem na życie.

Zobacz także: Oszukujesz się pozytywnym myśleniem?

Oddychaj

Na co dzień zazwyczaj nie przykładamy uwagi do tej podstawowej funkcji życia, a świadome oddychanie jest wyjątkowo skutecznym sposobem na natychmiastową redukcję stresu, mającego ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Oddech relaksuje i obniża ciśnienie krwi, pomagając w ten sposób rozładować negatywne emocje (stres, trema, złość, panika). Wzmacnia system odpornościowy, dba o prawidłową pracę wszystkich narządów wewnętrznych, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.

Nasz zwyczajny oddech jest dość płytki. Aby prawidłowo oddychać, musimy oddychać głęboko, korzystając z przepony. Podstawową zasadą jest kierowanie nadchodzącego oddechu z nozdrzy do brzucha i głębokie oddychanie do brzucha, rozszerzając żołądek. Ten rodzaj oddychania powinien być używany tak często, jak to możliwe.

oddech

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Kiedy mówimy o zdrowym odżywianiu, niemalże od razu myślimy o utrzymaniu pięknej sylwetki. Zdrowa dieta może nam się także kojarzyć ze sposobem odżywiania w czasach choroby np. u osób mających problemy z funkcjonowaniem poszczególnych części organizmu. Warto jednak mieć świadomość, że odpowiednia, zbilansowana w wartościowe składniki dieta, jest również niezwykle istotna przy wspomaganiu prawidłowych procesów mózgowych. W ostatnich latach liczne badania potwierdziły, że to, co jemy, ma duży wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale odgrywa również ważną rolę, utrzymując nasz silny umysł.

Zobacz także: Naturalne produkty optymalizujące pracę mózgu, czyli dieta wspomagająca silny umysł

Rozruszaj swój mózg

Nasz mózg w pewnym stopniu można porównać do mięśnia, także on potrzebuje odpowiedniej stymulacji, by sprawnie funkcjonować. Mięśniom można zafundować w tym celu ćwiczenia fizyczne. Podobnie jest z mózgiem, choć dla niego wskazane są raczej ćwiczenia umysłowe. Dobrym pomysłem są zatem wszelkiego rodzaju krzyżówki, łamigłówki, czytanie książek itp. – dzięki nim nasz silny umysł jest w stanie szybko i skutecznie reagować na nadchodzące zagrożenia. Tego typu ćwiczenia pozwolą Ci również utrzymać zdrowie psychiczne i kondycję mózgu na najwyższym poziomie, aż do późnej starości.

Może Cię zainteresuje? Silny umysł, czyli kontrola Twoich myśli i emocji

Ustal priorytety odpoczynku

Dbając o swoje zdrowie psychiczne, zwracaj szczególną uwagę na właściwą ilość odpoczynku, który sobie zapewniasz.

Stwórz sobie możliwie najlepsze warunki odpoczynku, dbając o odpowiednią długość i higienę swojego snu. Niedobór snu powoduje spowolnienie fal mózgowych w korze czołowej, co skutkuje skróconym czasem koncentracji uwagi, odczuwalnym większym niepokojem, drażliwością czy zaburzeniami pamięci. Co więcej, gdy nieprzespane noce nie wynikają z zabawy, jett lagu lub sesji egzaminacyjnych, w dłuższym okresie są jednym z czynników mocno wspierających stan depresji. Bezsenność często wywołuje również zaburzenia lękowe, uzależnienie od alkoholu, przewlekłe choroby somatyczne i inne zaburzenia psychiczne.

Cierpisz na bezsenność? Przeczytaj: Bezsenność – 12 sposobów na zlikwidowanie zaburzeń snu

Skup się również na znalezieniu sposobów na uzyskanie odpoczynku i relaksu, kiedy tylko możesz w ciągu dnia. Krótki spacer, przerwa na posiłek, chwila na przejrzenie relaksującego magazynu (mindcoaching.pl oczywiście ) pozwoli Ci na szybkie zresetowanie umysłu.

Jakie jeszcze znacie sposoby na codzienną higienę swojego zdrowia psychicznego. Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach!

Jak podobał Ci się artykuł?