frustracja

Frustracja – jak z nią walczyć?

Frustracja zwykle pojawia się, gdy nasze zamierzone cele osobiste i marzenia nie są spełniane. To nagły przypływ złości, uczucie rozczarowania, zawód, niechęć do podejmowania dalszych działań, obojętność lub stres towarzyszący spełnianiu cudzych oczekiwań. Frustracja jest swoistym miksem nagromadzonych negatywnych emocji.

Co najczęściej wywołuje naszą frustrację?

Najczęściej przyczyną naszych frustracji są siły zewnętrzne, nad którymi nie mamy kontroli. Irytowanie się otaczającymi Cię sytuacjami lub rzeczami wynika z chęci sprawowania kontroli, lub osobistych uprzedzeń co do tego, jak powinien być zorganizowany świat i ludzie, którzy się w nim znajdują.

Frustracja – jak ją przezwyciężyć?

Poniżej prezentujemy listę narzędzi i schemat podejść, które możesz zastosować, by rozwiązać własne epizody frustracji i wynikających z niej ograniczeń.

Zobacz także: Patrz ODWAŻNIE w przyszłość!

Zaakceptuj fakt dokonany

Stało się coś złego, coś, co wyprowadziło Cię z równowagi. Coś, co sprawiło, że Twój poziom frustracji osiągnął apogeum. Nie trać jednak energii, wyobrażając sobie, jak piękne mogłoby być życie, gdyby nie ten głupi incydent lub błąd. Odrzucenie otaczającej Cię w danej chwili rzeczywistości nie zmniejszy Twojej frustracji, wręcz przeciwnie, uczyni ją silniejszą. Zaakceptuj to, co się już wydarzyło, a swoją uwagę skoncentruj na działaniach naprawczych, jakie możesz podjąć w kierunku zmiany swojej sytuacji.

Poznaj wyzwalacze, aby działać z zamiarem, zamiast reagować na okoliczności

Odczuwanie jakichkolwiek silnych emocji powinno być wskazówką do cofnięcia się, zatrzymania myśli na chwilę, przemyślenia sytuacji, a następnie uznania, jak się w danej chwili czujesz. Regulowanie emocji w ten sposób sprawia, że zyskujesz odporność i kontrolujesz swoją sytuację, zamiast pozwolić, by emocje stały się nośnikiem dalszej frustracji i autodestrukcji. Niezrozumiała frustracja prowadzi do nieświadomej obrony i osłabia zdolność oceny. Identyfikując konkretne czynniki, które powodują frustrację, możesz przejść od reagowania emocjonalnego do działania z zamiarem.

frustracja

Przenieś swoją uwagę

Bardzo łatwo jest dać się złapać w spiralę gniewu i rozpaczy, kiedy dopada Cię frustracja. Po utknięciu w niej panikujesz z powodu sytuacji, dodajesz stres i niepokój do swojego życia, czujesz bezsilność swojej sytuacji, a następnie nie robisz z nią absolutnie nic. Dodatkowo stan, który Cię dopada, sprawia, że nie potrafisz utrzymać pełnej koncentracji na każdym innym temacie, obecnym w Twoim życiu. Zaangażuj się w istotne dla Ciebie tematy, podejmuj działania i niezbędne kroki, aby przezwyciężyć frustrującą sytuację, ale nie ignoruj wszystkiego innego dookoła.

Może Cię zainteresuje? Jaka jest Twoja największa słabość?

Zidentyfikuj listę możliwych działań

Zastanów się, co może sprawić, że sytuacja znów będzie dla Ciebie akceptowalna? Co właściwie możesz zrobić, aby poprawić swój obecny status? Zrób listę rzeczy lub niezbędnych kroków do podjęcia. Spróbuj zidentyfikować wszystkie możliwe działania. Na koniec poczujesz się znacznie lepiej, mając spisaną listę rozwiązań problemu.

frustracja

Poświęć czas na przyjemności

Oczywiście nowy sezon ulubionego serialu na Netflixie lub wieczór spędzony na grach nie rozwiąże Twojego problemu, spowoduje tylko zmianę Twojej uwagi na coś innego, dając Ci chwilową przerwę od negatywnych myśli. Nie myl tej techniki z unikaniem, po prostu użyj jej jako sesji relaksacyjnej, a następnie wróć na właściwe tory i rozwiąż wszystko, co musisz rozwiązać.

Spójrz na sytuację w perspektywie przyszłości

Spróbuj opisać swoją obecną sytuację i spójrz na nią z przyszłości. Zastanów się, czy to, co obecnie wywołuje Twoją frustrację, będzie dla Ciebie ważne za tydzień? Czy za rok od teraz Twój problem będzie tak duży, jak teraz? Co powiesz na 5 lub 10 lat? Umieszczenie frustracji w szerszym kontekście zwykle ją osłabi lub przynajmniej sprawi, że będzie można nią zarządzać we właściwy sposób.

 

Jak podobał Ci się artykuł?