Work life balance — jak nie dać się w życiu zwariować?

Work life balance? Świat nieustająco pędzi do przodu, a my z nim starając się… nie zwariować. Przytłoczeni codzienną ilością obowiązków związanych z pracą, tymi domowymi i wzniosłymi planami rozwoju, które napędza nasza ambicja, coraz częściej poszukujemy czasu tylko dla siebie, starając się zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Jak pokazują badania, dla młodych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, bardzo ważne jest, aby praca nie pochłaniała ich całego życia, a dawała możliwość na realizację pasji i rozwój osobisty w czasie wolnym. Z drugiej strony chcemy robić karierę i szybko osiągnąć finansową wolność. Work life balance? Jak pogodzić czas przeznaczony na aktywność zawodową z naszym czasem prywatnym?

Work life balance

Mityczny work life balance

Nie oszukujmy się. Praca jest nam potrzebna. Być może perspektywa długotrwałego wolnego, dla tych którzy są przepracowani, jawi się jako coś fantastycznego, to jednak na dłuższą metę, brak pracy powoduje szybką frustrację. Praca daje nam bowiem poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Wypełnia naszą potrzebę bycia potrzebnymi. Sprawia, że mamy możliwość wykorzystywać i rozwijać tkwiący w nas potencjał. Oczywiście ważne jest, aby praca była dostosowana do naszych możliwości, kwalifikacji i wykształcenia. Nie ma bowiem nic gorszego, niż poczucie, że w pracy się nie rozwijamy i tracimy czas. Jeśli tak jest, pora rozejrzeć się za bardziej atrakcyjnym zajęciem.

Kiedy już znajdziemy zajęcie, które będzie spełniać nasze oczekiwania, trzeba być ostrożnym, aby praca nie przysłoniła nam całego życia. Bardzo często zdarza się, szczególnie jeśli zdobędziemy pracę marzeń, że cały świat dotyczący naszej prywatności, przestaje nagle istnieć. Nie mamy czasu dla rodziny, przyjaciół, a także dla samych siebie. Cały swój czas poświęcamy obowiązkom zawodowym, przesiadujemy w pracy ponad 10 godzin, a nawet jak już przypadkiem uda nam się spotkać ze znajomymi, jedynym tematem wypełniającym nasze rozmowy jest nasza ścieżka kariery.

Tego typu zachowanie jest niezwykle częstym wśród ludzi dopiero wchodzących na ścieżkę swojej kariery. To bardzo częste zjawisko wśród młodych osób, szczególnie tych pracujących w dużych korporacjach. Niestety tego typu postawa skazana jest na niepowodzenie. Grozi szybkim wypaleniem zawodowym, stanami chorobowymi wynikającymi z przesadnej ilości kortyzolu w naszym organizmie, a także często prowadzi do zaburzeń psychicznych bądź stanów depresyjnych.

Jaki jest więc złoty środek? Czy da się robić karierę, jednocześnie rozwijając swoje życie w czasie wolnym od pracy? Czy work life balance jest faktycznie możliwy? Tak, pod warunkiem, że będziemy ściśle trzymać się poniższych wskazówek:

Work life balance

Work life balance, czyli jak pogodzić pracę i życie osobiste?

Nie pozwól, by praca stała się Twoim hobby. Praca to praca. Nie daj sobie wmówić, że tylko robiąc to, co się kocha, jest się szczęśliwym. Pracy nie trzeba kochać. Praca ma Ci dawać satysfakcję, rozwój i pieniądze. Tyle wystarczy.

Nie przynoś pracy do domu. Sprawy dotyczące pracy kończ w pracy. Czasem lepiej zostać godzinę dłużej w pracy, niż nieskończone projekty realizować w domu, wieczorami lub w weekend.

Spotykaj się ze znajomymi i przyjaciółmi spoza pracy. Obracanie się wokół ludzi tylko z Twojej pracy sprawia, że de facto cały czas żyjesz tylko pracą. To błąd. Staraj się utrzymywać kontakty z osobami, z którymi dzielisz wspólne pasje.

Naucz się odpoczywać. Sport, kino, wycieczki górskie, dobra książka, spacer. To najprostsze propozycje na spędzenie czasu wolnego, które pozwolą Ci zapomnieć o pracy, rozładować stres i zrelaksować się. Pamiętaj, że brak odpoczynku sprawi, że będziesz mniej efektywny w pracy.

Kiedy praca pochłania całe Twoje życie, zastanów się, czy nie pora jej zmienić? Być może są miejsca, w których będziesz mógł się tak samo lub lepiej rozwijać, a w których nie będziesz musiał pracować ponad miarę. Może też pora się przebranżowić i poszukać bardziej spokojnej pracy.

Jak podobał Ci się artykuł?