brak zrozumienia

Poczucie braku zrozumienia. Co zrobić, gdy Cię nie rozumieją?

Poczucie braku zrozumienia wśród ludzi może być źródłem samotności, frustracji, rozpaczy, a nawet głębokiej depresji. Gdy nie doświadczamy akceptacji ze strony innych ludzi, tracimy poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Przeświadczenie, że nasze słowa i myśli są nie do przyjęcia ze strony innych, często bliskich nam osób, powoduje w nas samych wewnętrzny konflikt.

Tymczasem sposób, w jaki pojedyncza osoba interpretuje i rozumie rzeczywistość, jest kształtowany przez jej wrodzoną naturę, przekonania, sposób wychowania, wartości oraz doświadczenia życiowe. Nie ma dwóch osób, które w identyczny sposób postrzegałyby świat na podstawie tych samych przekonań, wartości i doświadczeń życiowych. Stąd uzasadnione jest zachowanie, w którym ludzie różnie interpretują i rozumieją otaczający ich świat, w tym także innych ludzi. Np. jedna osoba może postrzegać psa jako urocze, milutkie zwierzątko, podczas gdy inna może uważać go za przerażającą bestię.

Dlaczego szukamy zrozumienia?

Zrozumienie przez innych jest potwierdzeniem, że jesteśmy w pełni akceptowani. Jest to również oznaka posiadania satysfakcjonujących relacji, które są jednym z podstawowych elementów wpływających na poczucie naszej wartości i samoocenę.  Akceptacja generowana przez zrozumienie innych pozwala nam poczuć się ze sobą dobrze, gdy inni rozpoznają w nas pozytywne lub podobne cechy.

brak zrozumienia

Poczucie braku zrozumienia. Co zrobić, gdy Cię nie rozumieją?

Jest kilka różnych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy jesteśmy postawieni przed faktem niezrozumienia ze strony innych.

INNE SPOJRZENIE NA ŚWIAT

Najważniejszym jest uświadomienie sobie, że jeśli ktoś nie rozumie Twoich opinii, oczekiwań czy potrzeb, nie oznacza to jednocześnie, że cokolwiek złego jest w Tobie lub w nim. Po prostu inaczej patrzycie na świat.

SAMOAKCEPTACJA

Zaakceptuj siebie w pełni. Zrozum i bądź świadoma/y swoich własnych przekonań, wartości, sympatii /antypatii i potrzeb. Przestań ślepo dążyć do realizacji cudzych oczekiwań. Nie goń bezmyślnie w poszukiwaniu akceptacji u innych.  Ludzie, szukając akceptacji u innych, są w stanie zapomnieć o własnych zainteresowaniach i pragnieniach. Priorytetem staje się słuchanie i spełnianie potrzeb innych. Takim zachowaniem wpędzają sami siebie w pułapkę- niekoniecznie staną się bardzo lubiani, za to z pewnością będą wykorzystywani przez innych. Mało tego- rezygnują z własnych celów i marzeń, a więc także ze swojej indywidualności i wyjątkowości.

Czytaj także: Poszukiwanie akceptacji, objawy obsesyjnej potrzeby bycia lubianym

Ważne jest także nielekceważenie praktyki ciągłego wspierania własnej samoakceptacji. To, że inni nas akceptują i wspierają w naszych działaniach, jest dla nas zazwyczaj dobre. Rozsądne akceptowanie i zrozumienie samego siebie jest siłą napędową wszystkich naszych przyszłych sukcesów.

brak zrozumienia

 

AKCEPTACJA INNYCH

Odwracając sytuację z niezrozumieniem wśród ludzi, pamiętaj również o tolerancji wobec ludzi, którzy nie spełniają Twoich oczekiwań, nie do końca rozumieją Twoje uczucia czy punkt widzenia. Staraj się zrozumieć przyczyny leżące u podstaw ich opinii i zachowań. Nie oceniaj, akceptuj różnorodność, jaka jest między Wami. Powstrzymaj się także od narzucania innym własnych opinii czy oczekiwań, bo to tylko powoduje wzajemną frustrację i konflikt.

SPOSÓB KOMUNIKACJI

Zacznij obserwować siebie, w jaki sposób wyrażasz swoje myśli, uczucia i emocje. Zastanów się, czy aby na pewno wszystkie Twoje słowa, czy gesty przybierają odpowiednią formę. Zwróć szczególną uwagę, w jaki sposób zwracasz się do ludzi. Korzystaj z wyrażania swoich emocji za pośrednictwem sformułowań takich jak: „myślę, że…”, „w mojej opinii…”, „czuję się z tym…”. Używanie zdań, w których ograniczasz swoje argumenty do przekazywania informacji, w jaki sposób na Ciebie wpłynęła dana sytuacja/zdarzenie, zachęca innych ludzi do szerszej komunikacji. Zdania zaczynające się od „Ty” („ty zawsze to robisz”, „na tobie to nigdy nie można polegać”) powodują, że druga osoba czuje się oskarżona i wycofuje się z kontaktu.

UNIKAJ TRZYMANIA SIĘ BŁĘDNYCH PRZEKONAŃ

Zniekształcenia poznawcze to błędne myślenie, odnoszące się do stronniczych przekonań o sobie i otaczającym świecie. Są to treści myśli zawierające błędy logiczne, łączące się z naszymi negatywnymi emocjami. Automatyczne, negatywne, przesadne lub nawet irracjonalne wzorce myślowe, często bezwiednie utrwalające nasz stan emocjonalny, a nawet zmieniają światopogląd. Poczucie bycia niezrozumianym może być Twoim nawykiem nawet do tego stopnia, że nie wychwytujesz sytuacji, w której ludzie maksymalnie próbują odgadnąć Twoje myśli i sposób rozumienia.

Jak podobał Ci się artykuł?