Uważne odżywianie to ostatnio bardzo popularny nurt dietetyczny. Jednak, czy aby na pewno rozumiesz, o co w nim chodzi? Sprawdź dlaczego, to jaką uwagę przykładasz do odżywiania, ma wpływ na każdą dziedzinę Twojego życia: sprawność, zdrowie, koncentrację, emocje czy poziom stresu.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć uważne odżywianie:
Stosuj zbilansowaną i zróżnicowaną dietę
Spożywanie dobrze zbilansowanej diety, zawierającej dużo owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, białek roślinnych i zwierzęcych oraz zdrowych tłuszczów, jest najlepszym sposobem na uzyskanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których potrzebujemy dla dobrego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Nie pozwól, by Twoja dieta była monotematyczna. Nie odżywiaj się ciągle tymi samymi produktami. Testuj nowe smaki, odkrywaj nieznane Ci do tej pory naturalne produkty.
Przestrzegaj podstawowych zasad zdrowej diety. Unikaj cukru — zastąp go ksylitolem lub stewią. Zaprzestań spożywania białej mąki — wybieraj produkty pełnoziarniste. Ogranicz spożycie mięsa do maksimum 3 razy w tygodniu, bazując głównie na drobiu i rybach. Jedz produkty jak najmniej przetworzone i czytaj etykiety na produktach spożywczych.
Utrzymuj nawodnienie
Nie zapominaj też o odpowiednim nawadnianiu organizmu-ma ono zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. To, ile wody potrzebujemy, zależy od naszego wieku, płci, wagi, wzrostu, poziomu aktywności fizycznej i warunków środowiskowych. W ciągu dnia wypijaj przynajmniej 1,5 l wody dziennie i staraj się zwiększać tę dawkę — czasem złe samopoczucie dopada nas ze względu na niedobór wypijanych płynów, który powoduje gorszą pracę nerek. Wybieraj wodę niegazowaną, zrezygnuj z gazowanych słodzonych napojów i cukru rafinowanego.
Ustal rutynę i praktykuj uważne odżywianie
Jednym ze sposobów na uważne odżywianie, jest przestrzeganie regularnych pór posiłków i planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Może to pomóc nam lepiej kontrolować poziom głodu, zaspokoić nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze i pozwolić nam jak najlepiej wykorzystywać żywność, którą mamy, zmniejszając jej marnowanie.
Kontroluj wielkości porcji
Ustalenie odpowiedniej wielkości porcji może być trudne, jednak zrozumienie, jak wygląda odpowiednia porcja, może pomóc nam zachować równowagę energetyczną i uniknąć niedożywienia lub odwrotnie – przejadania się. Nie wszystkie produkty mają taką samą wielkość porcji. Zapoznaj się z sztuczkami dotyczącymi wielkości porcji, aby lepiej zrozumieć, czym jest zdrowa porcja dla różnych potraw.
Zwróć uwagę na to, w jaki sposób jesz
Staraj się nie podejmować decyzji żywieniowych w pośpiechu. Trudno jest być świadomym tego, ile jesz, jeśli nie masz czasu, czy sposobności, by zastanowić się nad tym, co jesz.
Nie jedz prosto z opakowania lub pudełka. Podawaj sobie swoje jedzenie – pozwoli Ci to zobaczyć i docenić, jego faktyczną wartość.
Usuń czynniki rozpraszające
Podczas jedzenia wyłącz telewizor i wszystko inne z ekranem, na przykład komputery, telefony itp. Skup się na samej czynności jedzenia. Uważne jedzenie to małe kęsy, które pozwolą Ci się w pełni skoncentrować na zapachu, smaku i konsystencji potrawy. Postaraj się wydobyć 20 gryzów z każdego kęsa. Nie próbuj na siłę wykańczać całego talerza. Jeśli czujesz się już najedzona/y zakończ swój posiłek.
Uważne odżywianie może Ci się wydawać przesadnie absorbujące. Pamiętaj jednak, że za to, co zrobisz dla siebie dziś, Twój organizm podziękuje Ci w następnych latach Twojego życia.