Często w rozważaniach o naszej przyszłości pojawiają się elementy strachu i niepewności, które skutecznie blokują nam możliwości odważnego działania. Jest to całkowicie naturalne doświadczenie, bo nasz strach zawsze jest zorientowany na przyszłość. Wyobrażamy sobie, co może pójść niezgodnie z naszą myślą. Powtarzamy w umyśle film z możliwie najgorszym scenariuszem. Nasz strach nieustannie rośnie pod wpływem nie zawsze wysokiej samooceny, porównań z innymi czy zazdrości. Gdy już urośnie przykrywany, jak ciasto, pod gęstą pierzyną naszych kompleksów, trzyma nas ciasno w szponach zwątpienia!
Tymczasem, największy wpływ na naszą przyszłość mamy my sami. To nasze dzisiejsze wybory, tworzą nasze jutro. Jeśli wybieramy nasze dalsze kroki, ograniczając się strachem, daleko nie zajdziemy.
Jak zatem zbudować niezwykłą przyszłość, nie ograniczając się dzisiejszym strachem?
Planuj ambitnie
Nigdy nie umniejszaj roli marzeń w swoim życiu. Spisz je wszystkie na kartkę, ustal, które faktycznie są dla Ciebie cały czas ważne ( taaak, nasze marzenia się często dezaktualizują, a my nie zawsze to wyłapujemy), podziel na konkretne, określone w czasie etapy realizacji, zdefiniuj trudności, jakie możesz napotkać w czasie ich realizacji.
Jeśli o swojej przyszłości myślisz np. ?chciałabym kiedyś mieszkać w ciepłym kraju?, to by urzeczywistnić to zdanie, zastanów się:
-
-
- Jakie są Twoje motywacje wyjazdu poza granice Polski? Chcesz np. rozwijać się zawodowo w nowojorskiej metropolii, szkolić pod okiem najlepszych francuskich ekspertów, dołączyć do rodziny w Australii, czy odpoczywać na ciepłych, kanaryjskich plażach?
- O jakim ciepłym kraju myślisz? Europa, czy inne dalsze kierunki? Dlaczego akurat tam? Miasto, miasteczko czy wieś? Czy ważna jest dla Ciebie odległość od Polski (częste powroty ze względu na pracę zawodową czy rodzinę)?
- W jaki sposób utrzymasz się na miejscu? Jakie będą Ci potrzebne do tego środki?
- Za czym lub za kim będziesz tęsknić? Jak sobie z tym poradzisz?
- Co wiesz o zwyczajach tego miejsca?
- Znasz język, który będzie potrzebny Ci na miejscu? Jeśli nie, zaplanuj jego naukę od teraz.
-
To tylko kilka podstawowych pytań, które musisz sobie zadać przed zmianą kraju zamieszkania. W zależności od sytuacji, miejsca i czasu jest ich oczywiście znacznie więcej. Przykład ten pokazuje jednak, że nasze marzenia nie muszą być wcale nieosiągalne. Wystarczy, że je rozsądnie i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanujemy, a potem włożymy sporo wysiłku, czasu i pracy, by ten plan zrealizować.
Potrzebujesz idealnego planera? Stwórz go samodzielnie, całkowicie bezpłatnie ? KLIK
Opanuj strach przed porażką wykorzystując sprawdzone techniki
Jeśli wiele rzeczy i sytuacji w życiu zwyczajnie Cię omija, bo brakuje Ci odwagi, by podjąć działania, zacznij pracować ze swoim strachem z wyprzedzeniem, oswajając go jednocześnie. Skorzystaj z metody zarządzania strachem według Tima Ferrissa (amerykański przedsiębiorca, inwestor i autor bestsellerów z dziedziny rozwoju osobistego). Ferriss, twierdzi, że by pokonać lęk przed nieznanym, musimy przekształcić go w coś znanego. Zdefiniuj swój strach, konkretnie określając, czego się boisz. Przygotuj się na ewentualną porażkę, zastanawiając się, w jaki sposób możesz zminimalizować negatywne skutki Twoich działań, jeśli wystąpią.
Więcej o metodzie Ferrissa możesz przeczytać tu: Zarządzanie strachem
Poznaj konsekwencje swojego strachu
Strach powoduje stres, który wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie, nasz proces decyzyjny i naszą wolność. Pod wpływem stresu zwiększa się nasza podatność na wszelkie przeziębienia i stany zapalne. Stres powoduje kołatanie serca, podwyższone tętno, nadmierne pocenie, problemy skórne, bóle mięśni, bezsenność, utratę apetytu, zaburzenia koncentracji i wahania nastrojów. Wywołuje także przyspieszone procesy starzenia (siwe włosy, zwiotczała skóra, zmarszczki) i wiele, wiele innych nieprzyjemnych skutków reakcji.
Tymczasem skupienie się na pozytywnym wyniku jest równie łatwe, jak ciągłe myślenie o tym negatywnym.
Wierz w to, co w Tobie najlepsze, albo zacznij się rozwijać
Uwierz w swoją wartość i godność, w swój talent, zdolności i możliwości, jakie są przed Tobą. Uwierz w życie pełne miłości, radości i szczęścia (bla, bla, bla 😉). I choć brzmi to, jak słusznie wyśmiewana, słynna fraza ?jesteś zwycięzcą?, tego typu pozytywne myślenie w kontekście planowania przyszłości ma swój prosty cel. Wierząc w siebie, znacznie podnosisz poziom swojej samooceny, która pcha Cię odważnie do przodu. UWAGA! Jeśli jednak po głębszej analizie nie dostrzegasz w sobie żadnych potencjalnych talentów, czy umiejętności, w które warto, by było faktycznie uwierzyć, najwyższy czas na ich znalezienie. Nie pozwól, by życie przeciekało Ci przez palce. Zacznij się czymś interesować, zacznij inwestować w swój rozwój. Nie każdy oczywiście musi mieć jakieś hobby, ale każdy powinien mieć jakieś umiejętności, na których może w życiu bazować.
Wychodź poza granice swojego komfortu
Nie bój się podejmować działania, nawet jeśli wymaga ono od Ciebie dużo więcej wkładu, niż te realizowane do tej pory. Idąc do przodu, szukaj zmian, nawet tych niewygodnych. Przechodź do następnych poziomów swojego życia, podejmuj kontrolowane ryzyko.
Więcej o przekraczaniu stref własnego komfortu przeczytasz tu: Niemożliwe jest tylko to, czego nie spróbujesz zrealizować!
Nie przesadzaj
Nie katuj się na siłę swoją ambitną listą planów (patrz punkt 1 😊). Zrób sobie przerwę, kiedy odczuwasz wyczerpanie lub zniechęcenie tematem. Jeśli np. chcesz nauczyć się chińskiego w 3 miesiące, to prawdopodobnie będziesz musiała/musiał zrezygnować z innych poza nauką, funkcji w tym również tych życiowych, jak jedzenie czy spanie. Nie ustawiaj sobie nierealnych celów. ZAWSZE w swoich planach uwzględniaj bufor na gorsze dni. Pamiętaj, że Twoja droga do realizacji celu, jest równie ważna, jak Twój cel.
Zacznij żyć na własnych zasadach. Przestań się nieustannie martwić, w coś wątpić, z czymś walczyć, coś zawsze odkładać. Zamiast tego uporządkuj i ustabilizuj swoje życie. Zacznij od wprowadzania dobrych, nowych nawyków w zakresie Twojego zdrowia, relacji, nauki czy kariery. Dodaj szczyptę nowych umiejętności. Poćwicz swoją zdolność auto-motywacji, wytrwałości i cierpliwości. Zauważ własną uważność na otaczający Cię świat. Popracuj nad komunikacją z innymi (to jest temat zawsze niewyczerpany). W ten sposób ciągle rozwijany zestaw Twoich narzędzi pozwoli Ci z dużym ZAUFANIEM i pewnością siebie, patrzeć odważnie w przyszłość.