Wszyscy jesteśmy istotami społecznymi. Potrzebujemy innych ludzi oraz poczucia, że jesteśmy przez nich akceptowani. Niestety poszukiwanie akceptacji u niektórych może wywołać niepożądane skutki. Są ludzie, którzy dla bycia akceptowanym, potrafią zrobić bardzo wiele, czasem tracąc przy tym nawet zdrowy rozsądek.
Problemy z akceptacją często dotyczą osób, którym w dzieciństwie rodzice szczędzili komplementów i stawiali przed nimi ciągłe wymagania. Takie osoby w dorosłym życiu mogą mieć trudności z zawieraniem relacji międzyludzkich, być nadmiernie podejrzliwe, zazdrosne czy wymagające. Ponieważ same nie czuły, że są akceptowane przez rodziców, trudno im uwierzyć, że ktoś inny może je zaakceptować, dlatego często unikają bliskich relacji z innymi ludźmi. Dla wielu z nich najłatwiejszym postępowaniem jest zamknięcie się w sobie, przez co mogą się czuć samotni i opuszczeni. Takie osoby mają też skłonność do bycia uległymi. Spełniają potulnie żądania innych, nawet jeśli czują, że jest to niezgodne z ich własną wolą. Pragną być za wszelką cenę akceptowane, dlatego boją się wyrazić własne zdanie i narazić się na odrzucenie. Osoby mające problemy z samoakceptacją bywają też nerwowe i nadpobudliwe. Nie lubią, kiedy ktoś je ocenia i denerwują się lub zamykają w sobie, słysząc słowa krytyki od bliskich osób. Zdarza się też, że osoby te są przeczulone na swoim punkcie- każdą uwagę biorą mocno do siebie, długo ją przeżywając.
Szukanie akceptacji, a własne potrzeby
W pogoni za akceptacją wiele osób jest gotowych zapomnieć o własnych zainteresowaniach i pragnieniach. Priorytetem staje się słuchanie i spełnianie potrzeb innych. Takim zachowaniem wpędzają sami siebie w pułapkę- niekoniecznie staną się bardzo lubiani, za to z pewnością będą wykorzystywani przez innych. Mało tego- rezygnują z własnych celów i marzeń, a więc także ze swojej indywidualności i wyjątkowości. Kieruje nimi strach przed odrzuceniem. Szukanie akceptacji u innych blokuje ich własny potencjał i przeszkadza w osiąganiu sukcesów.
W dążeniu do akceptacji
Poszukiwanie akceptacji to całkowicie naturalne zachowanie, aby ją zdobyć, ludzie stosują różne metody, bardziej i mniej skuteczne. Niektórzy na przykład są przekonani, że będą lubiani, tylko wtedy, jeśli zrobią duże wrażenie na innych- będą odnosić sukcesy w pracy, jeździć nowymi samochodami, kupią piękne mieszkanie. Inni z kolei uważają, że akceptację zapewni im piękny wygląd. Jest w tym myśleniu odrobina prawdy, gdyż osoby o atrakcyjnym wyglądzie i wysokich zarobkach budzą podziw i łatwiej im zdobyć akceptację, nie jest to jednak regułą.
Obsesyjna potrzeba bycia cenionym i lubianym może doprowadzić do poważnych problemów. W jaki sposób? Aby przypodobać się innym, niektórzy potrafią wydawać na siebie spore sumy lub zaciągać wysoko oprocentowane kredyty, nawet jeśli nie stać ich na spłacanie wysokich rat. Tak zdarza się postępować ludziom, którzy nie czują akceptacji np. u swoich partnerów, rodziny czy znajomych. Wydaje im się, że pieniądze są w stanie załatwić sprawę, uczynić ich kimś lepszym w oczach otoczenia. Nie jest to z pewnością ani rozsądne, ani skuteczne rozwiązanie. Może jedynie doprowadzić do niebezpiecznej spirali kłamstw i problemów finansowych.
Droga do samoakceptacji
Usilne próby, by przypodobać się innym, są też często powodem frustracji, niepotrzebnego stresu, a nawet depresji. Rezygnacja z własnych pragnień czy potulne usługiwanie innym ludziom nie jest właściwą drogą. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wyzwolenie się od opinii otoczenia i skupienie na realizacji swoich planów i spełnianiu własnych marzeń. To nie tylko najlepsza droga do samoakceptacji i satysfakcji z osiągania wyznaczonych sobie celów. To także skuteczny sposób na zdobycie uznania w oczach innych ludzi.
Artykuł jest profesjonalny. Dziękuję bardzo. Uświadomił mi, ze osobą z która mieszkam wymaga tego, by dostrzec w niej zalety.