odmowa

Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Odmowa, negacja naszych pomysłów, niezgoda na nasze działanie, dezaprobata w naszym kierunku czy przeciwdziałanie. Jakiegokolwiek określenia nie użyjemy na proces odrzucenia, rytm naszego życia oraz codzienne sytuacje sprawiają, że często stajemy w jego obliczu.

Odrzucane są nasze pomysły, nawet te wydające nam się najbardziej perspektywicznymi. Odrzucana jest nasza kandydatura, gdy staramy się o nową pracę. Odrzucani jesteśmy MY, w tych najważniejszych emocjonalnych relacjach jak miłość czy przyjaźń.

Każdy rodzaj odrzucenia, niezależnie od tego, czy dotyczy relacji z innymi ludźmi, wykonywanej na co dzień pracy czy zainteresowań, jest bez wątpienia nieprzyjemnym dyskomfortem. Nieprzepracowany, niezrozumiany i utrzymujący się zbyt długo tego typu stan, może odebrać codzienną radość życia oraz być znaczącą przyczyną depresji.

Odrzucenie przyjmujemy bardzo różnie. Jedni niezrażeni niepowodzeniem, nieustannie próbują podejmować działania na nowo, inni całkowicie się wycofują, odbierając sobie tym samym możliwość odkrywania kolejnych nieznanych terenów. To, w jaki sposób reagujemy na odrzucenie, jest niezwykle ważne, w kontekście naszej przyszłości.

Jak zatem zdrowo reagować, gdy coś ewidentnie nie dzieje się, w jakiego sposób byśmy sobie życzyli?

odrzucenie

Poniżej przestawiamy 5 metod na skuteczne rozpędzenie negatywnych myśli i emocji związanych z odrzuceniem

Poznaj przyczynę / powód

Zadawaj pytania, starając się poznać przyczynę odrzucenia, z którym się spotkałeś. Chociaż są sytuacje, w których ludzie wcale nie są zobowiązani, by tłumaczyć Ci powody nieprzychylnych Tobie, własnych decyzji i działań, nigdy nie zaszkodzi zapytać. Poznanie konkretnych powodów odrzucenia pozwoli Ci uwolnić się od domysłów i tworzenia własnych, niekoniecznie prawdziwych scenariuszy.

Zaakceptuj sytuację

Zaakceptuj sytuacje i swoje emocje z nią związane. Usilna próba jej uniknięcia lub niezauważania, gdy się już pojawi, sprawi, że staniesz się nieszczęśliwy. Nie próbuj na siłę wmawiać sobie i innym w Twoim otoczeniu, że nic się tak naprawdę nie stało, że to nic wielkiego. Zmierz się ze swoimi emocjami i nie bój się jasno określić, co w danej sytuacji, tworzy Twój dyskomfort.

Nie traktuj odrzucenia osobiście

Pamiętaj, że odrzucenie nie jest osobistym atakiem i nie mówi nic o Tobie, jako o osobie. Nie doszukuj się w nim przesadnej oceny i krytyki. Pojedyncze negatywne wydarzenie nie jest niekończącym się wzorem na przyszłe porażki. To, że jedna rzecz się nie sprawdziła, nie oznacza również, że kolejne skazane są na porażkę. Musisz być w stanie zaakceptować, że nie wszystko zawsze układa się po Twojej myśli.

Wyciągnij wnioski

Czasami odrzucenie może być ważnym sygnałem do życiowego przebudzenia, pomagającym Ci poprawić jakość dalszego życia. Odrzucenie, choć na początku bolesne, w rezultacie może być znacznie lepszym rozwiązaniem niż zmarnowanie Twojego czasu. Odrzucenie pozwala iść do przodu! Stwarza idealną okazję do przeanalizowania i zastanowienia się nad dotychczasowymi działaniami lub motywami postępowania.

Może coś jest nie do końca właściwe? Być może istnieją jakieś obszary w Twoim życiu do poprawy? Może w danej sytuacji warto zmienić swoje podejście lub stosunek do pewnych rzeczy? Coś naprawić, przeorganizować lub ulepszyć?

Nie rezygnuj

Nie obawiaj się próbować na nowo. To, że raz Ci nie wyszło, nie oznacza to, że taki sam stan będzie się utrzymywać do końca Twoich dni. Kotwicząc swoje emocje w pojedynczych niepowodzeniach, obawiając się odrzucenia w przyszłości, nie możesz w pełni czerpać radości z teraźniejszości.

Jeśli zakochałeś się bez wzajemności, nie oznacza to, że nie zasługujesz na miłość w przyszłości. Może zwyczajnie osoba, w której stronę adresowałeś swoje uczucia, nie była tą właściwą?

Jeśli nie udało Ci się zakwalifikować do dalszego etapu rekrutacji, na swoją wymarzoną posadę, to nie dlatego, że się do tego nie nadajesz albo jest 350 innych mądrzejszych osób. Może zwyczajnie Twoje CV nie prezentowało w sposób jasny wszystkich Twoich umiejętności lub potrzebujesz jeszcze czasu, by zdobyć kwalifikacje na dane stanowisko?

Jeśli Twój przyjaciel trzy razy z rzędu odmówił wspólnego wypadu do kina, to nie dlatego, że już Cię nie lubi. Może zwyczajnie przeżywa nieco bardziej zabiegany okres w swoim życiu lub musi obecnie skoncentrować się na sobie?

Nie baw się w przepowiadanie przyszłości. Opieraj się na faktach i realnej sytuacji, wystrzegając błędnego myślenia opierającego się na stronniczych przekonaniach o sobie i otaczającym świecie.

Przeczytaj również:

Analiza błędu, czyli przewidywanie konsekwencji następnych działań

Jak Twój umysł Cię oszukuje, czyli najpopularniejsze zniekształcenia poznawcze

W jakich sytuacjach Was najczęściej odrzucano? Jakie są Wasze metody na radzenie sobie z poczuciem odrzucenia? Dajcie znać w komentarzach!

Jak podobał Ci się artykuł?