decyzje

Przegapione szanse – jak podejmować właściwe decyzje?

Proces podejmowania właściwych decyzji nigdy nie jest prosty. Często chcąc się z nim zmierzyć, gromadzimy przeróżnego rodzaju informację, nieskończenie szukamy porad ze strony innych ludzi, a w rezultacie i tak podejmujemy je niepewnie. Zatracamy się wtedy w wątpliwościach i towarzyszącym nam niepokoju. Nie pozwalamy im się też rozwinąć, nie posiadając pełnego przekonania, że są one właściwe. Jak zatem podejmować właściwe decyzje?

Duże decyzje, nieważne czy związane z naszym życiem osobistym, czy karierą potrafią generować poważny stres w życiu. Oświadczyny, kredyty, kierunek studiów, podjęcie nowych inicjatyw zawodowych, przeprowadzka czy rozstanie. W takich przypadkach często z uwagi na brak umiejętności rozważenia słuszności decyzji lub konieczności pójścia na kompromisy, łatwo odpuszczamy pojawiające się możliwości. Po latach zaczynamy postrzegać je jako zmarnowane szanse.

Jak tego uniknąć? W jaki sposób precyzyjnie filtrować pojawiające się w naszym życiu okazje? Jak stworzyć własny, konkretny system podejmowania decyzji, w którym nie będzie miejsca na wątpliwości odnośnie do ich słuszności?

Umiejętność dokonywania trafnych decyzji to cecha, która musi być rozwijana, jak każda inna. Decyzje nieco bardziej skomplikowane niż to, co zjeść na kolację, wymagają uporządkowanego podejścia, zwykle obejmującego zarówno intuicję, jak i rozumowanie. Tego typu trudniejsze decyzje mają również tendencję do angażowania w perspektywę zmian, która jest najczęstszym czynnikiem pojawienia się obaw i kwestionowania słuszności podjętych działań.

W zależności od charakteru i skali decyzji, w ramach jej podejmowania możemy skorzystać z wielu istniejących już narzędzi i technik.

Ogranicz ilość informacji

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji mamy wyjątkowo ułatwiony. Nic jednak nie zagłusza istotnych informacji jak ich nadmiar. Nadaj priorytety zbieraniu informacji odnośnie dotyczącego Cię tematu. Czytaj, sprawdzaj, poszukuj, bierz pod uwagę opinie, wrażenia lub recenzję innych. Pamiętaj jednak, że ile ludzi tyle opinii i to, że ktoś w taki czy inny sposób postrzega temat, nie oznacza, że będzie miało to takie samo przełożenie na Twoją sytuację. Filtruj dostępne informacje, wybierając tylko te, które będą dla Ciebie faktycznie najważniejsze.

Pamiętaj jednak by nie wpaść w pułapkę spontaniczności działania. Jeśli nie masz wystarczającej ilości informacji, może się okazać, że podejmujesz decyzję pochopnie, bez żadnych uzasadnionych podstaw.

Szczegółowo przeanalizuj sytuację

Zastanów się nad wszystkimi założeniami dotyczącymi tematu. Spróbuj na samym początku uczciwie wobec siebie, określić zarówno wszystkie jego zalety, jak i wady. Wykonaj dokładną analizę sytuacji, odpowiadając sobie na pytania:

Co generuje potrzebę podjęcia decyzji?

Czy rozwiązanie wiążące się z podjęciem decyzji, odpowiada Twoim celom?

Czy skutki podjętej decyzji będą odczuwalne w dłuższej perspektywie?

Kto wpłynie na decyzje (bezpośrednio i pośrednio)?

Czy Twoja decyzja będzie miała wpływ na życie innych?

Jakich informacji Ci brakuje?

Czy będziesz w stanie wziąć na siebie pełną odpowiedzialność wynikającą z podjętej decyzji?

Oszacuj swoją zdolność realizacji oraz posiadane zasoby

Decyzje muszą być zdolne do realizacji, zarówno na poziomie osobistym, jak i organizacyjnym. By nie popaść w spirale błędnych wyborów, zastanów się, czy masz odpowiednie zasoby (umiejętności, doświadczenie, zasoby czasowe, niezbędne środki) do realizacji swoich planów, dotyczących decyzji, które musisz podjąć. Zanim podejmiesz jakąkolwiek aktywność, najpierw uważnie przyjrzyj się sobie.

Rozwiń różne scenariusze

Postaraj się wyczerpać wszystkie przychodzące Ci do głowy możliwości dotyczące rozwinięcia tematu, w którym podejmujesz decyzję. Wykorzystaj swoją wyobraźnię, aby przetestować najróżniejsze możliwe scenariusze.

Prawie każda decyzja pociąga za sobą pewne ryzyko. Użyj analizy ryzyka, aby rozważyć jego skalę obiektywnie. Oszacuj możliwości wystąpienia błędów, zagrożeń czy prawdopodobieństwo zdarzeń niepożądanych.

Zastanów się na jakie dodatkowe obszary, Twoja decyzja będzie miała wpływ

Każda większa decyzja, ma charakter złożony, mający wpływ na wiele innych czynników obecnych w Twoim życiu. Zmiany dokonane w jednej dziedzinie Twojego życia, często mogą mieć wpływ na inne. Jeśli chcesz się np. przeprowadzić za granicę, musisz mieć świadomość, że prawdopodobnie znacznie ograniczysz kontakty z bliskimi. Zanim podejmiesz decyzję w danym obszarze, upewnij się, że jesteś w stanie podporządkować jej inne dziedziny, których ona również dotyka.

Przeanalizuj alternatywy

Wraz z większą ilością opcji, które zaczynasz generować, znacznie zwiększają się Twoje szanse na podjęcie właściwego wyboru. Generowanie alternatyw już na samym początku procesu decyzyjnego, zmusza Cię do głębszego zbadania i spojrzenia na sytuacje z różnych perspektyw.

Dodatkową korzyścią z wczesnego szukania alternatyw, jest możliwość szybkiej ich konwersji na plan awaryjny ? narzędzie do sprawnego reagowania na pojawiające się przeciwności.

Nie odwlekaj momentu podjęcia decyzji

Bez różnicy czy decyzja, którą musisz podjąć, jest skomplikowana czy trudna, nie zwlekaj zbyt długo z jej podjęciem. Nieustanne przeciąganie decyzji sprawia, że z każdym dniem będzie ona dla Ciebie coraz to większym ciężarem, trudniejszym do rozwiązania. Jej pryzmat, będzie przysłaniał Ci bieżące działania i codzienne funkcjonowanie. Wygospodaruj czas, w którym będziesz miał możliwość skupić się tylko i wyłącznie na tym konkretnym temacie. Przeanalizować wszystkie za i przeciw zgodnie z powyższymi sugestiami.

 

Niektóre z naszych decyzji są tak rutynowe, że podejmujemy je automatycznie. Trudne lub wymagające decyzje wymagają więcej uwagi. Ostatecznie są one tak dobre, jak dobra była nasza analiza sytuacji przed ich podjęciem.

Zobacz także:Odkryj swoją AUTENTYCZNOŚĆ

Jak podobał Ci się artykuł?