hygge

Hygge ? sekret szczęścia podpatrzony u Duńczyków

Duńczycy już od wielu lat znajdują się w czołówce najszczęśliwszych narodów na świecie. W 2016 roku zajęli nawet pierwsze miejsce w tym zestawieniu. To właśnie z tego kraju wywodzi się duńska koncepcja szczęścia ? hygge, która, chociaż nie jest ich jedynym powodem do zadowolenia, z pewnością stała się jego integralną częścią.

Czym jest hygge?

Hygge nie posiada jednej definicji, gdyż prawdziwe znaczenie tego słowa możliwe jest do poznania, dopiero po przeżyciu tego stanu na własnej skórze. W związku z tym interpretacja terminu hygge nie jest stała, może się różnić w zależności od osoby.

Przez hygge w luźnym tłumaczeniu, rozumieć jednak można chwile szczęścia, które dostrzegamy w najzwyklejszych, codziennych sytuacjach. Koncepcja ta przekłada się na poczucie przytulności i zadowolenia, które czerpać należy z cieszenia się z małych rzeczy pojawiających się w życiu. To właśnie w ten sposób Skandynawowie znajdują radość w pozornie zwykłych czynnościach. Dzięki temu potrafią wprowadzić swoje ciało w stan harmonii, relaksacji i bliskości z innymi ludźmi.

Na czym opiera się filozofia hygge?

Często hygge kojarzony jest jako siedzenie pod kocem w blasku świec z kubkiem gorącej czekolady w ręku. Choć obraz ten nie jest do końca błędny, w koncepcji hygge chodzi głównie o drobne uprzejmości, jakie jesteśmy w stanie sobie sami zafundować oraz o cieszenie się chwilą, w której tego doświadczamy.

Każdy z nas przeżył w swoim życiu wiele chwil, które można było określić jako hygge, lecz większość nie zwróciła na nie specjalnej uwagi. Były to zwykłe momenty, w których czuliśmy się dobrze, żyliśmy w zgodzie ze światem i samym sobą. Wypełniał nas wtedy spokój i zadowolenie, chcieliśmy, aby ta chwila trwała wiecznie. Takimi momentami w naszym życiu są chociażby spotkania z przyjaciółmi, kolacja z najbliższymi umilona długimi rozmowami, ale także chwile samotności, kiedy to na przykład siadamy w wygodnym fotelu po męczącym dniu i relaksujemy się z kieliszkiem ulubionego wina w ręku lub książką. To właśnie wtedy najczęściej dosięga nas uczucie harmonii hygge.

hygge

Dlaczego hygge stało się popularne?

Idea hygge narodziła się w Dani ponad 200 lat temu. Jednak właśnie teraz przechodzi swój największy rozkwit popularności. Mieszkańcy Danii przekazują ją z pokolenia na pokolenie. Czynnikiem, który znacząco przyczynił się do szerzenia tego nurtu, jest zimny, deszczowy skandynawski klimat, który sprzyja spotkaniom w gronie rodziny i przyjaciół. Dom stał się dla Duńczyków bezpieczną przystanią i schronieniem. W dzisiejszych czasach szybkiego życia i pogoni za sukcesem, filozofia ta stała się wspaniałą alternatywą. Ludzie zrozumieli, że czasem po prostu warto jest się zatrzymać i docenić proste przyjemności oraz zwyczajne chwile. Można to zrobić, otaczając się przyjaznymi ludźmi i tworząc wokół siebie atmosferę ciepła.

Czy hygge jest dla każdego?

W zasadzie filozofii hygge nie można się nauczyć. Wszystkie chwile przychodzą w sposób naturalny i dotyczą każdego człowieka. Pojawiają się one w momentach odprężenia i relaksu, kiedy nie musimy martwić się o codzienne sprawy i spędzamy swój wolny czas wedle własnego uznania.

Tak naprawdę jedyną rzeczą, którą możemy zrobić, to stwarzać w swoim życiu warunki do tego, by hygge pojawiało się w nim jak najczęściej. Jak to zrobić? Przede wszystkim zmienić nasze spojrzenie na świat i zacząć dostrzegać w codziennym życiu momenty pełne ciepła i miłości. Wbrew pozorom jest ich bardzo wiele, a najprościej jest je odnaleźć w kontaktach z naszymi najbliższymi.

Hygge w codziennym życiu

Celem wprowadzenia tej filozofii w codzienne życie, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, z pozoru błahych, lecz wyjątkowo dla hygge istotnych.

Niezwykle ważne jest zachowanie równowagi między czasem przeznaczonym na pracę a tym na odpoczynek. Praca do późnych wieczornych godzin, nie pozostawia przestrzeni na skoncentrowanie się na sobie i swoich najbliższych. Również weekendy powinniśmy potraktować jako chwilę na zresetowanie oraz ładowanie baterii po intensywnym tygodniu.

Dla ułatwienia zadania skorzystaj z poniższego schematu.

tydzień w rytmie hygge

Chcesz otrzymać wersję pdf powyższej grafiki, do samodzielnego druku? Kliknij TUTAJ

Zwróć również uwagę na angażowanie swoich najbliższych w codzienne, wspólne życie. Może być to na przykład wspólne gotowanie, czytanie, zabawa, a nawet wykonywanie domowych obowiązków.

Podczas spożywania posiłków warto również wyłączyć w domu telewizor, odłożyć telefony komórkowe i skupić się na rozmowie ze sobą. Zbyt mało czasu poświęcamy na rozmowy z rodziną. Duża grupa ludzi ucieka w wirtualny świat, spędza długie godziny przed ekranem komputera lub też ze swoim smartfonem w ręku.

Również nasz dom powinien być miejscem spotkań. Dobrze jest czasami zaprosić znajomych, niezobowiązująco się spotkać i swobodnie porozmawiać. Duńczycy bardzo często wspólnie gotują. Gotowanie jest dużym potencjałem filozofii hygge. To doskonała forma wspólnego spędzania czasu z naszymi najbliższymi, dająca możliwość wspólnego spożywania potraw, połączonego z prowadzeniem długich rozmów, sprzyjających atmosferze odprężenia i relaksu.

Ważne jest również to, by sam dom posiadał odpowiedni nastrój i atmosferę, gdyż będzie to oddziaływać bezpośrednio na nas. Żeby nasze mieszkanie lub dom stało się ciepłe i przytulne, warto na przykład zapewnić miękkie, przyjazne oświetlenie, rozpalić kominek, położyć na sofie poduszki, udekorować stół kwiatami, powiesić na ścianie rodzinne pamiątki oraz zapalić dodające klimatu świeczki.

Praktykowanie hygge nie wymaga od Ciebie prawie żadnego wysiłku, umiejętności czy talentu. Wszystko, czego potrzebujesz, to wygospodarowany czas na oderwanie się od codziennych obowiązków, odprężająca, zachęcająca atmosfera i kilku najbliższych ludzi wokół Ciebie.

 

 

Jak podobał Ci się artykuł?