Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Zdrowia badania epidemiologiczne prowadzone współcześnie na świecie wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje 17% ludzi, czyli co szósty obywatel naszego globu. W Polsce depresja również jest ogromnym problemem. Na mniejsze lub większe zaburzenia psychiczne cierpi ok 2,6 miliona osób, czyli prawie tylu ludzi ile mieszka w Warszawie. Ponad 80% Polaków dotkniętych depresją to osoby w wieku 30-59 lat.
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) , depresja jest obecnie jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. W 2023 roku WHO szacowała, że ponad 280 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Wzrost liczby przypadków depresji jest związany z różnymi czynnikami, w tym z pandemią COVID-19, która miała znaczący wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie.
Różnica między smutkiem, a depresją
Często ludzie używają określenia „mam depresję” do wyrażania ulotnego uczucia smutku lub rozczarowania. Depresja jest w rzeczywistości przewlekłą chorobą psychiczną i fizyczną, zdiagnozowaną po minimum 2 tygodniach utrzymywania się jej objawów.
Objawy różnią się w zależności od osoby, ale najbardziej znane psychologiczne symptomy depresji to: nieustający nastrój smutku, żalu, obojętności na rzeczy dotychczas sprawiające przyjemność, bezsenność, drażliwość, niskie poczucie własnej wartości, słaba koncentracja czy zdolność zapamiętywania.
Najczęstszymi objawami fizycznymi są: ból w klatce piersiowej, problemy trawienne, zmęczenie / wyczerpanie, częste bóle głowy, stawów lub mięśni, zaburzenia snu, drastyczna zmiana wagi.
Co wywołuje depresję?
Nie wiemy dokładnie, co wywołuje depresję, ale naukowcy odkryli, że depresja nie jest spowodowana pojedynczym czynnikiem, ale często związana jest z złożoną kombinacją okoliczności biologicznych i środowiskowych. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, mieszkających we wszystkich krajach. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.
Depresja wpływa na wszystkie aspekty życia. Sprawia, że osoba dotknięta tym problemem czuje się ciężarem dla świata. Jest to niezwykle trudna sytuacja również dla rodziny, czy przyjaciół chorującego. Nawet najbliższe osoby często czują się całkowicie bezradne wobec niskich wartości, negatywności czy wzrastającego przygnębienia.
W pracy natomiast, depresja może zakłócić wydajność, co wpływa na recenzję pracy, a ostatecznie zagraża stabilności zatrudnienia.
Dobrą wiadomością jest to, że depresję można już skutecznie leczyć. Zazwyczaj plany leczenia, zawierają leki i / lub poradnictwo psychologiczne. Kluczem do odtworzenia jest także wsparcie ze strony zaufanych członków rodziny, przyjaciół i grup samopomocy.
Sprawdź, jak naturalnie poradzić sobie z depresją:
Najważniejsze korzyści płynące z ćwiczenia jogi
Opisanie piekła depresji innym, nawet tym, którzy chcą pomóc, może wydawać się zajęciem wyjątkowo trudnym. W filmie, który prezentujemy oraz swoich dwóch książkach ( Czarny pies Depresja i Życie pod psem, który wabi się Depresja), niezwykle wnikliwie, obrazowo i poruszająco pokazał nam swoją drogę przez chorobę pisarz i ilustrator Matthew Johnstone.
We współpracy ze Światowa Organizacja Zdrowia, Nowozelandczyk opowiedział historię pokonania „czarnego psa depresji”.
Czarne psy używane były jako symbol depresji od czasów celtyckich. Alegorię ?czarnego psa? spopularyzował Winston Churchill, który używał tej przenośni, aby wyrazić ataki depresji, których z dużą częstotliwością doświadczał. Czarny pies ukazany jako symbol melancholii, depresji stał się stałym elementem przy boku cierpiącego.
A Wy w jaki sposób obrazujecie swoje ciemne, mroczne i depresyjne nastroje?
To bardzo poważna choroba. Rozwala mnie podejście niektórych ludzi, uważają że ludzie udają depresję. Najwidoczniej nigdy nie byli w najczarniejszej odtchłani.
Moim zdaniem leki depresji nie wyleczą… po prostu trzeba znaleźć jakiś powód, by kolejny dzień był lepszy. 🙂
Depresja jest naprawdę okropną i podstępną chorobą… O zdrowie fizyczne trzeba dbać niewątpliwie ale o zdrowie psychiczne także – a o tym niestety często zapominamy…
Bardzo potrzebny artykuł. Depresja staje się plagą naszych czasów.