Ciche dni, zdarzają się w każdym związku czy też relacji partnerskiej.
Ciche dni są formą przemocy emocjonalnej polegającej na celowym ignorowaniu partnera. Mają miejsce, gdy jedna z osób tworzących relację jest zła i nie wie jak poprawnie i zdrowo wyrażać swój gniew czy rozczarowanie. W konfrontacji z partnerem wycofuje się z interakcji, stając się całkowicie niereagującą na argumenty i słowa drugiej strony.
Męski sposób na uciekanie od problemów
Światowej sławy ekspert ds. relacji, dr John Gottman, twierdzi, że stosowanie tego typu uników w czasie konfrontacji jest typowo męską domeną.
Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że nauka o mózgu pokazała nam, że mózgi kobiet są bardziej rozwinięte w obszarach związanych z uczuciami, komunikacją i umiejętnościami interpersonalnymi. Podczas gdy kobiety najczęściej na 100 różnych sposobów potrafią przeanalizować jeden problem, mężczyźni, bojąc się porażki, szybciej się wycofują z niewygodnego dla nich tematu.
Pierwsze oznaki nadchodzącej ciszy
Oznaki zbliżającej się cichych dni możesz zaobserwować, gdy w trakcie lub po kłótni, jedna ze stron relacji:
- Udaje, że Cię nie zauważa lub nie słyszy, nawet jeśli jesteście w tym samym pokoju;
- Odwraca się lub odchodzi w połowie rozmowy;
- Odpowiada lekceważącym tonem, który nie odpowiadają na Twoje pierwotne pytanie;
- Nie odpisuje na Twoje sms-y, maile czy inne wiadomości;
- Ucisza Cię, gdy próbujesz na nowo wrócić do rozmowy;
- Odmawia kompromisu lub słuchania Twoich poglądów, stając się jednocześnie defensywnym;
- Odpowiada monosylabami typu OK;
Cisza w związku zazwyczaj rozpoczyna się również od określonych zwrotów, takich jak: Nieważne, Skończmy ten temat, Ta dyskusja się dla mnie skończyła, Mam dość, Rób co chcesz, Zostaw mnie w spokoju, Już mnie to nie interesuje, Zapomnij o tym…
Ciche dni, a długoterminowy negatywny wpływ na Twoje relacje
Cisza w związku, utrzymująca się dłuższy czas może mieć katastrofalne dla relacji skutki. Brak dwustronnej komunikacji uniemożliwia parom rozwiązywanie konfliktów oraz prowadzi do zaostrzenia pojawiających się konfliktów.
Gdy zamiast zdrowej komunikacji w relacji pojawiają się niezdrowe formy manipulacji, zaczynają powstawać przykre konsekwencje nadużywania tej taktyki przez toksycznych partnerów. Najczęstszymi z nich są:
-
Poczucie opuszczenia i zostawienia z problemem
Kiedy podczas kłótni jedna ze stron się nagle zamyka i przestaje dalej komunikować,
wysyła drugiej stronie jasny komunikat ignorowania jej potrzeb emocjonalnych. Gdy bliska Ci osoba ta, z którą chcesz rozmawiać na poziomie największej szczerości, sprawia że czujesz się niewidoczny i niesłyszalny, pojawia się uczucie samotności, pozostawienia z nierozwiązanym problemem lub kwestionowanie swoich emocji jako nieważne.
-
Poczucie braku szacunku ze strony partnera
Jeśli Twoja ?druga połowa?, zamiast chcieć wyjaśnić konflikt, odsuwa się od Ciebie, zaczyna pojawiać się uczucie, w którym osoba zablokowana czuje się niedoceniana w związku. Jest to jednoznaczne z brakiem szacunku do pojawiających się w Tobie myśli i emocji, tym samym staje się obawą, że jednej ze stron przestaje zależeć na budowaniu pozytywnej relacji.
-
Odrzucenie poczucia bliskości
Ciężko jest czuć bliskość i zaufanie do partnera, który udaje, że wcale Cię obok niego nie ma. Gdy komunikacja między partnerami zostaje stłumiona, bliskość jest niemożliwa do osiągnięcia.
-
Wzmożone wątpliwości i nieuchronny koniec
Obniżone poczucie satysfakcji w relacjach u obu partnerów może być szczególnie niebezpieczne dla przyszłości związku. Jeśli pomimo wysiłków jednego partnera, by zakończyć ciche dni, drugi jest nieustępliwy i nie dąży do żadnej komunikacji, możliwe, że coś ukrywa. Partnerzy, którzy używają cichych dni, aby odwrócić uwagę od problemów, w dłuższej perspektywie powodują więcej problemów. Chwilowe wycofywanie się ze związku, może być okazją do całkowitego zakończenia relacji.
-
Problemy zdrowotne
Ciche dni, poprzedzające je kłótnie i stały brak komunikacji z parterem może prowadzić do zwiększonego poziomu stresu, jak również zaburzeń lękowych i depresji. Ludzie będący w obniżonym stanie psychicznym mogą również nadużywać substancji aktywnych (alkohol, antydepresanty) jako sposobu radzenia sobie z trudną życiową sytuacją.
Jak przetrwać ciche dni?
Właściwa rada jest tylko jedna-jak najszybciej je zakończyć!
Ciche dni to nic innego jak negatywny i wyniszczający styl komunikacji. Odmowa rozmowy w żadnym przypadku nie jest odpowiedzią na pojawiające się problemy.
Emocjonalne porzucenie wyłącza wszystko, co pozytywne w relacji dwojga ludzi.
1. Czas na wyciszenie gniewu
Jeśli Wasz gniew i wzburzenie w danej chwili osiągnie apogeum i macie pewność, że dalsze kontynuowanie tematu spowodowałoby większe zniszczenia, dajcie sobie czas na przemyślenie problemu, nabranie do niego dystansu i uspokojenie emocji.
Zaprzestańcie chwilowo komunikacji dotyczącej problemu, jednocześnie jasno określając, kiedy dokładnie wrócicie do przerwanej rozmowy.
Nie rezygnujcie z innych towarzyszących Wam, lżejszych czy codziennych tematów. W ramach pojednania obejrzyjcie wspólnie film, wyjdźcie na spacer z psem lub zróbcie coś innego wspólnie.
2. Bądźcie względem siebie szczerzy
Jeśli ciche dni pojawiają się w Waszym związku coraz częściej, ćwiczcie wspólnie częste wyrażanie swoich myśli. Zamiast używać oskarżeń i obelg rzucanych w stronę partnera, przekazujcie jasną informację, jak się w danej chwili czujecie, co powoduje Wasz dyskomfort. Unikajcie stwierdzeń typu: ?ty nigdy …? lub ?ty zawsze??, oraz słów, które mogą świadomie zranić drugą stronę.
3. Słuchajcie się wzajemnie
Zadając sobie wzajemnie pytania, nie koncentrujcie się jedynie na swoich żalach w nich wyrażanych. Wsłuchajcie się w swoje odpowiedzi, dajcie czas na dokończenie każdej rozpoczętej myśli. Spróbujcie spojrzeć na problem z perspektywy drugiej strony.
4. Wypracujcie kompromis
Wszystkie problemy są łatwiejsze do rozwiązania, jeśli czujecie, że jesteście po tej samej stronie. Jeśli Wam zależy na zdrowej relacji, będziecie w stanie wypracować wspólny kompromis, który nie będzie pomijał potrzeb żadnej ze stron.k
5. Uzyskajcie profesjonalną pomoc
Jeśli nie jesteście w stanie sami poradzić sobie z problemem, dobrym krokiem jest rozmowa z psychologiem lub terapeutą, który ma doświadczenie w pracy z parami.
Wizyta u specjalisty może pomóc w określeniu, jak działają Wasze wzorce zachowań oraz jakich technik komunikacyjnych powinniście używać częściej.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również: Kryzys w związku -jak go przetrwać i umocnić relację?
UWAGA!
Gdy powyższe sposoby w żaden sposób nie pomogą rozwiązać trudnej sytuacji, a Ty będziesz jedyną osobą, która chce uspokoić negatywne emocje oraz zakończyć Wasze ciche dni, koniecznym stanie się przeanalizowanie związku na nowo. Jeśli problem jednostronnej ciszy w związku staje się częstszy i uporczywy próba skłonienia partnera do otwarcia się lub zachowania w określony sposób może być na dłuższą metę dla Ciebie niebezpieczna. Zamiast nieustannie próbować zmieniać i naprawiać partnera, ciągle zdobywać jego uwagę i aprobatę, zastanów się, czy wieczna walka o utrzymanie relacji z tą osobą jest tego warta na dłuższą metę.