zwolnienie

Zwolnienie! 6 skutecznych rad jak poradzić sobie z utratą pracy

Jeśli kiedykolwiek zostałeś zwolniony, wiesz dobrze, jak ciężkie i frustrujące może być to doświadczenie. Pojawiające się w Twojej głowie uczucia gniewu, niepokoju, przerażenia mieszają się z Twoją urażoną dumą czy obniżonym poczuciem własnej wartości. Zwolnienie doprowadziło do sytuacji, że nagle Twoja kariera zatrzymywana jest w martwym punkcie. Przyszłość może wydawać się niestabilna, a jedyne co masz obecnie pewnego w swoim życiu to rata kredytu lub rachunki, które będziesz musiał opłacić w przyszłym miesiącu.

Psycholodzy tłumaczą, że dla niektórych, utrata pracy może być jednym z najcięższych momentów w życiu, porównywalnym do utraty bliskiej osoby czy rozpadu związku.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że utrata pracy to nie koniec świata. Choć jest to sytuacja trudna i niezwykle stresująca, może otworzyć przed Tobą nowy, wspaniały rozdział Twojego życia.

Jak poradzić sobie ze stresem, który generuje zwolnienie z pracy i wkroczyć na drogę poszukiwań? Zwolnienie z pracy – 6 najbardziej skutecznych, pierwszych kroków.

1. Poświęć trochę czasu, aby zastanowić się nad tym, co się stało

By właściwie rozpoznać, co się właściwie stało i jakie były tego przyczyny, postaraj się jak najbardziej uczciwie, odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

  • Czy przyczyną Twojego zwolnienia była restrukturyzacja firmy lub konieczność obniżenia kosztów?
  • Czy na Twoje wypowiedzenie miała wpływ Twoja motywacja, zaangażowanie, wydajność, osiągane wyniki lub ich brak?
  • Wykonywałeś swoją pracę z łatwością, czy przynosiła Ci satysfakcje, inną niż materialną?
  • Rozumiałeś się ze swoimi współpracownikami? Czy Twoje relacje z szefem były właściwe?
  • Czy miałeś jakikolwiek wpływ na tę sytuacje?

Pracując zarówno ze swoimi myślami, jak i emocjami, postaraj się zrozumieć, który z etapów Twojego działania mógł zawieść. Nie bierz tego jednak zbyt osobiście. Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Negatywne emocje, skierowane ku samemu sobie, w żaden sposób Ci nie pomogą. Nawet jeśli popełniłeś gdzieś błąd, potraktuj go jako lekcję i podstawę do podejmowania lepszych decyzji w przyszłości.

Przeczytaj także: 30 zdań, których nigdy nie powinieneś mówić swojemu szefowi

2. Nie daj ponieść się emocjom. Bądź profesjonalny przez cały proces

Jeśli pozwolisz ujawnić się publicznie, swoim negatywnym odczuciom, możesz doprowadzić do utraty kontroli. Zaczniesz palić za sobą mosty np. wyrzucając szefowi, że w Twojej opinii, jest całkowicie niekompetentny. Opieraj się pokusie mówienia swoim byłym współpracownikom, tego co naprawdę o nich myślisz. Postaraj się również nie zostawiać ich z niedokończonymi tematami. Jeśli będziesz miał taką możliwość, przekaż wszystkie dane kontaktowe czy swoje uwagi do prowadzonych przez Ciebie projektów. Nie ma nic gorszego jak łatanie dziur po kimś, zamiast zajmowania się swoją pracą.

Świat nie składa się z kilku bezludnych wysp. Nigdy nie wiesz, w jakiej sytuacji możesz spotkać swojego byłego szefa lub kolegę z poprzedniej pracy. Jeśli zamierzasz dalej zawodowo poruszać się w tej samej branży bądź szczególnie uważny na sposób, w jaki odchodzisz z pracy.

3. Zastanów się dwa razy, zanim podejmiesz kroki prawne

Jeśli uważasz, że Twoje zwolnienie jest absolutnie niesprawiedliwe masz prawo do odwołania się do wypowiedzenia umowy w sądzie pracy. Pamiętaj jednak, że podejmowanie działań prawnych jest opłacalne tylko w niektórych przypadkach. Jeśli zdecydujesz się pozwać pracodawcę do sądu, zastanów się czy jest to gra warta świeczki. Nie wygrasz sprawy, w której oskarżysz byłego pracodawcę o to, że praca, którą Ci wyznaczył, była tak nudna, że wpadłeś przez nią w depresję. Okoliczności uzasadniające działanie prawne to np.: niewypłacane wynagrodzenie, mobbing czy naruszenie praw obywatelskich – nikt nie może zostać zwolniony ze względu na płeć, rasę, wiek, niepełnosprawność czy pochodzenie.

4. Zaakceptuj nową sytuację

Chociaż możesz czuć, że Twoja przyszłość jest niepewna, musisz zdać sobie sprawę, że zwolnienie z pracy nie jest końcem Twojej kariery. Uczyń ten słabszy moment idealną okazją do zastanowienia się, czy jesteś na właściwej drodze. Poszukaj pracy zgodnej ze swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami. Może masz jakieś zawodowe marzenia, niezrealizowane cele, niespełnione ambicje? To może być najlepszy czas do ruszenia z nimi do przodu.

Stań również z sytuacją twarzą w twarz. Nie zamykaj się w domu, bojąc się spotkania ze znajomymi lub członkami rodziny. Nadejdzie moment, w którym będziesz musiał uświadomić ich, przez jak trudną chwilę przechodzisz.

Przeczytaj także: Szukać, nie szukając. Jak znaleźć wymarzoną pracę bez większego wysiłku?

5. Zrób dokładny plan działania

Przygotuj się do poszukiwania nowej pracy. Uaktualnij swoje CV, zaktualizuj swoje dane na LinkedIn czy Goldenline, odśwież swoje portfolio, dodaj nową listę referencji. Ułóż sobie w myślach, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych. Jakie są Twoje najmocniejsze i najsłabsze strony? Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko? Przygotuj również odpowiedź na pytanie, dlaczego zostałeś zwolniony, pamiętaj, że powinna być ona zwięzła i jak najbardziej pozytywna.

6. Nie zniechęcaj się do działania

Choć procesy rekrutacyjne, szczególnie na wyższe stanowiska, potrafią ciągnąć się miesiącami, ważne jest byś nie poddawał się rutynie, w której głównym Twoim zajęciem jest oczekiwanie na telefon od potencjalnego pracodawcy.

Skorzystaj z czasu, jaki masz. Nadrób zaległości w nieprzeczytanych książkach czy nieobejrzanych filmach. Poświeć więcej czasu rodzinie czy znajomym. Poszukaj inspiracji w innych. Zacznij ćwiczyć, biegać, tańczyć.

Trenuj swój umysł, tak byś ograniczał stres wynikający z Twojej obecnej sytuacji zawodowej oraz potrafił skoncentrować się na następnym kroku.

 

Jak podobał Ci się artykuł?