5 posiłków

Czy zdrowa dieta to zawsze 5 posiłków dziennie?

Każdy, kto choć raz w życiu podejmował temat diety, z pewnością usłyszał o konieczności spożywania 5 posiłków dziennie. Każdy, kto zamawiał jakąkolwiek dietę pudełkową, spotkał się na pewno z pięcioma posiłkami w ramach jednego dnia żywieniowego. 

Czy oby na pewno reguła 5 posiłków się sprawdza i, czy powinniśmy traktować ją jako must have naszego zdrowego stylu odżywiania się lub diety odchudzającej?

Sprawdzamy!

Zdrowe 5 posiłków dziennie 

Dlaczego dietetycy tak konsekwentnie upierają się przy teorii 5 posiłków dziennie?

Najważniejszym pozytywnym aspektem diety składającej się z 5 posiłków dziennie jest jej regularność. Dieta, w której spożywamy 5 posiłków dziennie, pozwala w znacznym stopniu, uregulować nam pory posiłków. Dzieje się tak ze względu na konieczność umiejscowienia większej liczby posiłków w czasie. Badania sugerują, że spożywanie regularnych posiłków o tej samej porze każdego dnia ma korzystny wpływ na kardiometaboliczne czynniki ryzyka, takie jak niższy szczyt insuliny lub niższy poziom cholesterolu, zarówno u szczupłych, jak i otyłych osób.

Jedzenie 5 razy dziennie pomaga także zmniejszyć głód, przez mniejsze odstępy czasu pomiędzy posiłkami. Efektem tego powinny być mniejsze porcje nakładane na talerze, co nie zawsze jest odzwierciedleniem naszych działań.

Sukcesem tej strategii jest regularność, nie liczba posiłków.

5 posiłków

5 posiłków dziennie, a liczba kalorii 

Wszelkie badania opisujące działanie określonych diet na organizm, wskazują jasno, że na efekty diety niezaprzeczalnie ma wpływ podaż energii. Chcąc osiągnąć lub utrzymać wagę ciała na wyznaczonym przez siebie poziomie, musisz zadbać, by Twoje zapotrzebowanie energetyczne było odpowiednie do ilości energii, jaką dostarczasz sobie w pożywieniu. Nie ma znaczenia, czy jesz 3, czy 5 posiłków dziennie. Pod koniec dnia, Twój organizm, i tak rozliczy Cię z całości dostarczonych i spalonych w trakcie dnia kalorii. 

Może Cię zainteresuje: Dieta oczyszczająca HIT czy MIT? Przykładowy jadłospis

Więcej posiłków, czyli więcej kalorii 

Jeśli do tej pory Twoja dieta składała się średnio z 3 posiłków, wprowadzenie dodatkowych dwóch może wywołać rewolucję w Twoim organizmie. Jeśli nie liczysz staranie kalorii, które spożywasz w ciągu dnia, 5 posiłków, jako nowość w Twojej diecie stwarza ryzyko przyjęcia większej ilości kalorii. Nawet jeśli Twoja dieta opiera się na samych zdrowych produktach, dodatkowe posiłki sprawiają, że masz duże szanse, by przekroczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne. 

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, pamiętaj, że nic innego, jak kalorie determinują jej efekt. 

Nieustanne myślenie o jedzeniu 

Dieta składająca się z 5 posiłków dziennie nieustannie wymusza od nas myślenie o przygotowaniu/ przechowywaniu/przenoszeniu jedzenia no i oczywiście o samym jedzeniu. Ten niezwykle absorbujący sposób odżywiania, sprawia, że nasze myśli stale krążą wokół tematu naszej diety. Tymczasem plan naszej diety powinien być w pełni kompatybilny z posiadanym przez nas czasem oraz realny do wdrożenia. Jeśli nie mamy czasu na przesiadywanie w kuchni, skupmy się na 2 – 3 wartościowych posiłkach dziennie, uzupełnionych o ewentualne przekąski. 

5 posiłków

To, jaki finalnie mamy „wyrok” nad dietą składającą się z 5 posiłków? 

Dieta złożona z 5 posiłków nie jest jedynym słusznym istniejącym schematem żywienia. Jej zasadność zależy od naszych indywidualnych preferencji i stylu życia. 

Osoby aktywne fizycznie, które się nie odchudzają, mają prawidłową gospodarkę węglowodanową, czas i chęci do gotowania, śmiało mogą pozostać przy takim modelu żywienia. W wielu przypadkach jednak zmniejszenie częstotliwości posiłków również zadziała pozytywnie. Odchudzanie i utrzymanie masy ciała na 3-4 posiłkach jest bowiem zdecydowanie bardziej możliwe. Pamiętajmy jednak, by ograniczając liczbę posiłków zachować rozsądek zgodny z ideą budowania prawidłowych nawyków żywieniowych. 

Jak podobał Ci się artykuł?