cukier - zdrowa dieta

Ukryty cukier – nie daj się oszukać!

Moda na zdrowy styl życia osiąga w tym momencie szczyt popularności. Jako społeczeństwo jesteśmy już w pełni świadomi,  jaki wpływ na nasz wygląd, zdrowie i doskonałe samopoczucie ma prawidłowe żywienie. Tymczasem nasz świat jest pełen słodkich potraw i to nie tylko tych oczywistych, jak czekoladki, pączki i cola. Szereg zaskakujących potraw, które spożywamy codziennie i często traktujemy, jako zdrowe, zawiera ilości cukru porównywalne do typowych słodyczy.

Cukier to zło w najczystszej postaci!

Demonizujemy? Niespecjalnie.

Cukier może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla naszego długoterminowego zdrowia i jest czynnikiem przyczyniającym się do próchnicy czy cukrzycy typu 2. Niektóre badania wykazały także, że cukier może również zmniejszać skuteczność białych krwinek – krytycznej części naszego układu odpornościowego, która zwalcza infekcje.

Dodatkowo spożywając cukier, szkodzimy wszelkim naszym wysiłkom związanym z odchudzaniem. Nasze komórki tłuszczowe przechodzą w tryb magazynowania. Przestajemy też spalać tłuszcz. Zamiast spalać tłuszcz podczas ćwiczeń, po prostu spalamy cały dodatkowy cukier, który spożyliśmy.

cukier

Różne oblicza cukru – nazewnictwo

Chociaż producenci żywności mają prawny obowiązek wymieniać wszelkie cukry zawarte w ich produktach, informacje, które dostarczają, często mogą wprowadzać w błąd. Cukier często występuje w żywności pod inną postacią. Użyte nazwy to:

Składniki z końcówką „-oza”, czyli naukowe nazwy typów cząsteczek cukru

Fruktoza, sacharoza, dekstroza, laktoza, maltoza, glukoza.

Syropy

Syrop kukurydziany, syrop ze słodu jęczmiennego, syrop klonowy /ryżowy itp.

Cukry

Cukier brązowy, cukier słodowy, cukier trzcinowy, cukier buraczany, cukier kokosowy, cukier daktylowy, cukier palmowy, itp.

„Naturalne zamienniki”

Nektar z agawy, miód, odparowany sok z trzciny cukrowej, koncentrat soku owocowego, melasa.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, czy jest brązowy czy biały, płynny czy w proszku, cukier jest nadal cukrem.

Cukier naturalny vs. cukier przetworzony

Cukry naturalne występują naturalnie w pożywieniu – jako fruktoza w owocach i jako laktoza w produktach mlecznych. Cukry przetworzone to składniki dodawane do potraw i napojów podczas przetwarzania.

W przeciwieństwie do cukru przetworzonego nie posiadającego żadnej wartości odżywczej, żywność z naturalnie występującymi cukrami zawiera również niezbędne składniki odżywcze, takie jak błonnik, białko i przeciwutleniacze.

Trudno jest też przesadzić z naturalnymi cukrami – aby to zrobić, musisz zjeść dużo owoców, a wtedy zazwyczaj uzyskujesz korzyści płynące z witamin, minerałów i błonnika w tym owocu.

Maksymalne spożycie cukru:

Nie ma idealnej ilości cukru, którą należy uwzględnić w diecie. Z uwagi na wiele negatywnych skutków i niezwykłą łatwość przedawkowania dziennej dawki cukru, zaleca się, aby maksymalnie ograniczyć jego spożycie.

Średnio spożywamy około 35 łyżeczek cukru dziennie!

Wytyczne żywieniowe Światowej Organizacji Zdrowia i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zalecają ograniczenie dodatku cukru do 10 procent dziennych kalorii. W efekcie daje to około 50 gramów lub 12 łyżeczki dziennie dla osoby dorosłej i 25 gramów lub 6 ¼ łyżeczki dziennie dla dziecka.


4 gramy  cukru = 1 łyżeczka cukru

1 gram cukry =  4 kcl


Żywność jest uważana za bogatą w cukier, jeśli zawiera więcej niż 15 g cukrów ogółem na 100 g. Żywność jest uważana za niskosłodzoną, jeśli zawiera 5g cukrów ogółem na 100g.

cukier - zdrowa dieta

Ukryte bomby cukrowe

Chociaż może nie być zaskakujące, że puszka Coca Coli zawiera oszałamiające dziewięć łyżeczek cukru (35 g), podobne ilości można znaleźć w innych produktach  po których się tego całkowicie nie spodziewamy.  Np. woda smakowa 500ml to aż 6 dodatkowych łyżeczek cukru. Słodzone płatki śniadaniowe w 30 gramach mają 3 łyżeczki cukru.  W 100 gramach keczupu znajdziesz 4,5 łyżeczki cukru. Cukier w produktach występuje również na dziale z nabiałem. Półki sklepów uginają się od słodkich deserów mlecznych, słodzonych jogurtów i maślanek. Przykładowo 500 ml owocowej maślanki zawiera aż 9 łyżeczek cukru. Wiele innych słodkich napojów, przygotowanych przekąsek i sosów zawiera duże ilości ukrytego cukru.

Warto również zwrócić uwagę na wszelkie niskotłuszczowe wersje przekąsek. Producenci często zastępują tłuszcz cukrem.

Oto lista typowych potraw zawierających cukier:

    • Jogurt smakowy
    • Płatki śniadaniowe, zwłaszcza te przeznaczone dla dzieci
    • Koktajle
    • Masło orzechowe
    • Płatki owsiane błyskawiczne
    • Batoniki Granola
    • Suszone owoce
    • Kawy aromatyzowane
    • Keczup
    • Chleb
    • Butelkowa woda smakowa
    • Herbata mrożona w butelce
    • Soki owocowe
    • Sos do sałatki, do makaronu
    • Napoje sportowe
    • Proszki białkowe
    • Batony energetyczne i białkowe
    • Gotowe zupy
    • Owoce w puszkach
    • Mleko bezmleczne

Kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć spożycie cukru

Najlepszym sposobem uniknięcia ukrytego cukru w posiłkach jest przygotowanie ich w domu. Samodzielnie gotując kontrolujesz, co jest w środku. Dowiedz się, jak ulepszyć potrawę, która nie wymaga dodawania przetworzonego cukru. Eksperymentuj z produktami o naturalnie słodkim smaku, takimi jak świeży sok cytrusowy, puree owocowe, marchew, buraki, karmelizowana cebula, wanilia, czy mielony cynamon.

Kupując przetworzone produkty, wybieraj te z możliwie najmniejszym składem na etykietach. Składniki na etykietach są uporządkowane według stężenia od najwyższego do najniższego: jeśli cukier występuje w pierwszych pięciu składnikach, całkowicie go pomiń.

Jeśli musisz zjeść coś słodkiego, po posiłku zjedz coś dobrej jakości, na przykład trochę ciemnej czekolady, w ten sposób będzie to miało znacznie mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi. Pomyśl też o produktach pełnoziarnistych, świeżych owocach i warzywach, czystych źródłach białka, orzechach, nasionach i roślinach strączkowych.

Jak podobał Ci się artykuł?