Przytłoczenie, frustracja, zamęt. Żyjemy w czasach pełnych chaosu. Nasze codzienne problemy, obecna polityka i jej konsekwencje w postaci społecznych, masowych protestów, czy pandemia i stres wokół przeróżnych sytuacji, które generuje, sprawiają, że coraz częściej stajemy się przytłoczeni codziennością. Przez nieustająco utrzymujące się napięcie, z którym żyjemy, straciliśmy umiejętność szybkiego przywracania w swoim życiu spokoju i rozluźnienia. Generujący się stale w naszych głowach stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wraz z ilością napływających negatywnych informacji tracimy również zdolność zwracania uwagi na pojedyncze problemy innych ludzi. Nasza empatia, wpierw tak mocno dopingowana wszelkimi podniosłymi akcjami związanymi z jednoczeniem się przy aktualnych tematach, obecnie jest już na wyczerpaniu.Jak pokonać przytłoczenie?
Jeśli Twój świat wymyka Ci się spod kontroli, czujesz, że emocje, które są wokół Ciebie, są przytłaczające, czujesz zmęczenie codziennością, ZWOLNIJ NA CHWILĘ!
LEKARSTWO NA PRZYTŁOCZENIE
PERSPEKTYWA
Nie spędzaj całych dni na słuchaniu mediów, czy przeglądaniu Internetu, jedynie w poszukiwaniu najnowszych, sensacyjnych doniesień odnośnie do bieżących, niepokojących Cię sytuacji. Nie pozwól, by te wydarzenia zdominowały swoją tematyką Twoje rozmowy z innymi. Pamiętaj, że media obecnie mają tendencję do przekazywania informacji jedynie w negatywnej narracji, napędzającej złe emocje, generujące tzw. clickbait-y (ang. click ? kliknięcie, bait ? przynęta) ? zjawisko polegające na przyciąganiu uwagi za pomocą tytułów, które przesadnie wyolbrzymiają faktyczną treść lub znaczenie wiadomości.
Zachowuj perspektywę względem tego, co słyszysz. Nie reaguj na głupoty i teorie spiskowe. Pamiętaj, aby swój czas poświęcać również innym ważnym aspektom Twojego życia. Gdy pochłoną Cię głównie wiadomości, zawierające w większości negatywne treści, wzrastający strach może przejąć kontrolę nad Twoimi emocjami.
ODDECH
Na co dzień zazwyczaj nie przykładamy uwagi do tej podstawowej funkcji życia, a świadome oddychanie jest wyjątkowo skutecznym sposobem na natychmiastową redukcję stresu. Relaksuje i obniża ciśnienie krwi, pomagając w ten sposób rozładować negatywne emocje (stres, trema, złość, panika). Wzmacnia system odpornościowy, dba o prawidłową pracę wszystkich narządów wewnętrznych, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.
Nasz zwyczajny oddech jest dość płytki. Aby prawidłowo oddychać, musimy oddychać głęboko, korzystając z przepony. Podstawową zasadą jest kierowanie nadchodzącego oddechu z nozdrzy do brzucha i głębokie oddychanie do brzucha, rozszerzając żołądek. Ten rodzaj oddychania powinien być używany tak często, jak to możliwe.
REGULARNY DETOKS
Pozwól sobie na mały eksperyment. Przez 24 godziny odłącz się od świata związanego z elektroniką i wszelkimi mediami. Wycisz swój telefon, nie reaguj na powiadomienia. Odpuść sobie sprawdzanie maili, czy scrollowanie social mediów. To może poczekać. Wyłącz telewizor. Możesz wszystko, co zechcesz obejrzeć przecież jutro. Porzuć myśl, że musisz mieć ?połączenie? 24/7. Skup się na swoim wewnętrznym dialogu, spróbuj wyciszyć swoje negatywne myśli, zrelaksuj się na łonie natury, zmęcz się wysiłkiem fizycznym, spędź uważnie czas z bliskimi. Przejmij kontrolę nad swoją dostępnością i swoim życiem. Jeśli poczujesz przyjemne oderwanie od codzienności i lekkie zdystansowanie, powtarzaj taki cyfrowy detoks raz w tygodniu.
ZRZUT ZMARTWIEŃ
Przenieś wszystkie swoje negatywne myśli i zmartwienia na papier. Jest to podejście, które może pomóc Ci złagodzić stres, rozwiązać problemy, przepracować bolesne uczucia oraz tworzyć powiązania między emocjami,a reakcjami.
Spisanie niepokojących myśli na papier jest również idealnym sposobem na naprawdę szczerą rozmowę ze sobą. Przelanie swoich myśli lub odczuć odnośnie do rzeczy, które są dla nas niepokojące, jest też świetnym sposobem na odreagowanie. W momentach, gdy przytłaczają Cię emocje, czujesz złość lub bezsilność, pisanie może pomóc Ci wyjaśnić, co czujesz. Swobodne i szczere wyrażanie myśli, pozwala skupić się na danym problemie lub emocji oraz określić sposoby radzenia sobie z nimi.
Może Cię zainteresuje? Oszukujesz się pozytywnym myśleniem?
POZYTYWNE MYŚLENIE
Wyświechtane hasło ?Myśl pozytywnie!? nie zawsze oznacza promowanie nieskończonego optymizmu, które czasem na siłę próbują nam przemycić ?osobowości? zajmujące się rozwojem osobistym lub źle rozumianym coachingiem.
Chodzi o to, by ograniczyć myślenie w kategoriach straty. W naszym życiu zdarzają się wyjątkowo trudne momenty, które potrafią w nas uderzyć ze skumulowaną siłą, jednak by nie dać się ?zjeść? negatywnym emocjom, musimy na siłę zacząć szukać pozytywów.
Jeśli coś się skończyło? Coś się zacznie.
Być może coś się zmieniło? Coś będzie działo się inaczej, może lepiej.
Zachowując realizm, staraj się obiektywnie oceniać sytuacje, w jakiej się znajdujesz, czasem na siłę podkreślając najmniejsze pozytywy, jakie się w niej pojawiają.
Pamiętaj, że bycie wiecznym pesymistą, zakładającym, że wszystko, co się zrobi, z góry skazane jest na porażkę, nie jest najlepszym sposobem na życie.
AKTYWIZACJA
W celu jak największej ochrony naszego zdrowia psychicznego musimy sami stworzyć sobie poczucie normalności w tych dość niestandardowych warunkach. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której pasywnie będziesz czekać, na to, co przyniesie Ci los. Nie pozwól, by lęk czy strach zaczął zarażać Twój umysł. Zastanów się jakie działania możesz podjąć w trybie awaryjnym, by możliwie zmniejszyć negatywne skutki zewnętrzne, bezpośrednio Cię dotykające.
Podejmowanie aktywności sprawia, że kontrola zostaje po Twojej stronie!
Zobacz też: Patrz ODWAŻNIE w przyszłość!