Gap year (ang. gap – przerwa, year – rok), czyli rok przerwy między kolejnymi etapami życia, to temat, który wzbudza zarówno entuzjazm, jak i kontrowersje. Dla przyszłych studentów może stanowić okazję do zdobycia nowych doświadczeń, usamodzielnienia się i odkrycia świata poza murami szkolnych klas. Jednak czy warto przerywać ciąg edukacji i zatrzymać się na chwilę, czy też lepiej kontynuować naukę bez przerwy?
Gap year – czas utracony czy zyskany?
Gap year to zjawisko społeczne, które do Polski dotarło ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecnie, polscy absolwenci szkół średnich, podobnie jak ich rówieśnicy zza oceanu, coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę przed rozpoczęciem studiów. Jedni planują podróż na długo przed odebraniem świadectwa maturalnego, inni podejmują tę decyzję bardziej spontanicznie.
Tym, którzy dopiero planują swoją przyszłość po zakończeniu nauki w szkole średniej i biorą gap year pod uwagę, zwykle towarzyszą liczne wątpliwości. Najczęściej obawiają się straty czasu. Niestety, prawda jest jednak taka, że niezależnie od podjętej decyzji, i tak mogą się na nią narazić. Za stracony czas można bowiem uznać nie tylko ten niewykorzystany na realizację konkretnych planów. Szkoda go również na to, co jest zgodne z planem, ale nie dość dobrze przemyślanym.
Zalety gap year
Zdobycie nowych doświadczeń + samodzielność
Rok przerwy to okazja do nauki życia poza rodzinnym domem. Samodzielność, zarządzanie finansami, organizacja czasu – to umiejętności, które przydadzą się w przyszłości.
Gap year to też doskonały moment na poszerzenie horyzontów. Wyjazd za granicę, wolontariat, praktyki zawodowe czy nauka nowego języka – to wszystko może przyczynić się do osobistego rozwoju i zdobycia cennych umiejętności.
Za granicą można zdobyć doświadczenie również w pierwszej pracy. Wiele osób wykorzystuje gap year właśnie po to, by spróbować sił w pracy w innym kraju. Dzięki temu, można odpocząć od obowiązków związanych z edukacją i jednocześnie zgromadzić własne pieniądze. Czasem, wykonując służbowe polecenia, przekonują się o tym, jaka droga zawodowa będzie dla nich najwłaściwsza później. Osoby, które planują po studiach na stałe przenieść się do danego państwa, mogą sprawdzić, czy dobrze czują się w danej kulturze i środowisku i czy faktycznie ich oczekiwania względem przyszłego życia w danym państwie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W dodatku, po wakacjach spędzonych na ciężkiej pracy, studia mogą wydać się już mniej obciążające.
Może Cię zainteresuje? Samotne podróżowanie, czyli jak nie tracić szansy na odkrywanie świata?
Przerwa od nauki – czas na spokojne wybranie właściwego kierunku
Po intensywnym okresie nauki w szkole średniej wielu uczniów potrzebuje odpoczynku. Gap year pozwala na zregenerowanie sił przed rozpoczęciem studiów.
Studenci, który nie zdążyli zastanowić się, jaką ścieżką kariery chcą podążać, często dochodzą do wniosku, że ich pochopne wybory, często pozbawione były sensu. Perspektywa poświęcenia kolejnych lat na zgłębianie wiedzy, której nie mają ochoty wykorzystywać w przyszłości jest przytłaczająca. Dla takich osób gap year, to czas, w którym mogą dokładniej przemyśleć kwestię wyboru studiów, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę o świecie i uczyć się samodzielności.
Niektórzy decydują się też odłożyć studiowanie na kolejny rok, poznawszy wyniki egzaminów maturalnych. Gdy nie są one satysfakcjonujące i nie gwarantują miejsca na wymarzonej uczelni, gap year staje się rozwiązaniem wartym rozważenia. Warto w takiej sytuacji nie rezygnować z upragnionych celów i przystąpić do matury po ponownym przygotowaniu. Według socjologów, zmiana otoczenia sprzyja łatwiejszemu przyswajaniu informacji. Podczas gap year można usystematyzować wiedzę, bez konieczności dzielenia uwagi między powtarzany materiał a inne szkolne obowiązki.
Zagrożenia wynikające z Gap Year
Pozostawienie trosk i obowiązków wiele kilometrów dalej, może sprawić, że staną się one odległe na tyle, iż trudno będzie wrócić do nich, choćby w myślach i planować kolejny etap życia po gap year. Aby gap year przyniósł korzyści, potrzeba samoświadomości i nieco dyscypliny.
Trudności w powrocie do nauki
Zdarza się, że osoba, która miała myśleć o tym, co i gdzie studiować albo poczynić odpowiednie przygotowania, zaczyna wycofywać się ze swoich zamierzeń. Ulega wrażeniu, że wybór jest zbyt szeroki, a jednocześnie żaden pomysł nie wydaje się już zadowalający. Do snucia takich wniosków może skłaniać między innymi fakt, że przerwa w nauce poskutkuje odzwyczajeniem się od niej. Po roku przerwy może być trudno wrócić do trybu szkolnego. Przerwa może osłabić nawyki nauczania i motywację do dalszej edukacji.
Strata czasu
Niektórzy obawiają się, że rok przerwy to stracony czas. Jednak warto pamiętać, że każda decyzja niesie ze sobą ryzyko, a nawet kontynuowanie nauki może prowadzić do nieprzemyślanych wyborów.
Ci, którzy dłuższe wakacje chcą wykorzystać na odpoczynek, również nie powinni zupełnie zapominać o czekających ich zadaniach. Kiedy gap year ma służyć zregenerowaniu sił czy zebraniu ciekawych doświadczeń przed ponownym rozpoczęciem nauki, warto pamiętać o tych założeniach. Nagła konieczność powrotu do obowiązków może się okazać bardzo bolesna.
Nieprzemyślany wyjazd może, mimo wszystko, być jednak dobrą okazją do odpoczynku. Niestety zdobyte w takich okolicznościach doświadczenia często nie są wartościowe z perspektywy kolejnego, planowanego etapu, czyli studiów. Jeśli ktoś zazwyczaj odkłada trudne decyzje na później, nie ufając własnym wyborom, łatwo się zniechęca lub po prostu przegrywa z lenistwem, być może nie potrzebuje dłuższej przerwy i zmiany otoczenia , a jedynie większej motywacji, by po czterech miesiącach wakacji z odwagą i determinacją przekroczyć próg uniwersytetu.