Z natury jesteśmy stworzeniami społecznymi. Interakcja z innymi osobami jest nam niezbędna, jak powietrze, by prawidłowo funkcjonowała nasza psychika. Na świecie jest prawie 8 miliardów ludzi, jednak zazwyczaj przyjaciół możemy policzyć, używając tylko jednej ręki. Nie jest to jednak złe, bo jedna niesamowita przyjaźń może być warta znajomości z setką innych ludzi.
Prawdziwe przyjaźnie są zazwyczaj mocno absorbujące, opierają się na wzajemnej nieustającej trosce i zaufaniu. I choć czasem myślimy, że jesteśmy przyjaciółmi idealnymi, możemy nie zdawać sobie sprawy, jak wielu wymagających uwagi z naszej strony aspektów dotyczy ta relacja.
Oczywiście nikt nie jest doskonały. Każda osoba ma inną mieszankę cech, które uważa za ważne, lub wad, które chce czasem przeoczyć. Chodzi o znalezienie odpowiednich dopasowań dla siebie.
Oto lista podstawowych cech, dzięki którym możesz znacznie podnieść wartość relacji w swojej przyjaźni.
Może Cię zainteresuje? Jak rozpoznać toksycznych przyjaciół? 8 typowych zachowań
1. Dobry przyjaciel jest bezinteresowny
Bezinteresowność w przyjaźni to jeden z głównych jej filarów. Prawdziwy przyjaciel, w krytycznych sytuacjach bez słowa, odłoży na bok swoje problemy, aby pomóc Ci z Twoimi. Nie będzie oczekiwał nic w zamian. Nie wystawi Ci nigdy końcowego rachunku za czas, który Ci poświęcił i wsparcie, którego Ci udzielił.
2. Prawdziwy przyjaciel akceptuje Cię w pełni
Każdy z nas chce otaczać się ludźmi, którzy kochają nas za to, kim autentycznie jesteśmy, nie za to, jacy powinniśmy być. Akceptuj swoich przyjaciół takimi, jakimi są.
Dobry przyjaciel, znając Cię zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz akceptuje Twoje ?wady? jako część tego, kim naprawdę jesteś.
3. Szczerość jest fundamentem przyjaźni
Posiadanie otwartej i naprawdę szczerej linii komunikacji znacznie wzmacnia każdą relację. Świadomość, że jesteście wobec siebie wzajemnie szczerzy, jest niezwykle ważna w budowaniu przyjaźni podpartej zaufaniem.
Czasami trudno jest być szczerym, ponieważ obawiamy się zranienia uczuć drugiej osoby.
Niezależnie od tego, czy jest to dobra, czy zła opinia, prawdziwy przyjaciel ma odwagę taktownie i z miłością powiedzieć przyjacielowi prawdę.
4. Przyjaciele dotrzymują obietnic
Wywiązywanie się z zadeklarowanych zobowiązań oraz dotrzymywanie obietnic to prócz uczciwości kolejny istotny element budowania zaufania w przyjaźni.
Składaj obietnice, których faktycznie możesz dotrzymać, bo gdy już wejdziesz na ścieżkę łamania obietnic, trudno Ci będzie odzyskać utracone zaufanie.
5. Przyjaciele są wobec siebie lojalni
Prawdziwi przyjaciele są zawsze za Tobą, niezależnie od tego, czy masz rację, czy nie. (Ale dadzą Ci znać, kiedy się mylisz!). Przyjaciel zawsze powstrzyma się od mówienia źle na Twój temat w otoczeniu innych ludzi. W sytuacjach, gdy zajdzie taka potrzeba bez wahania również przemówi w Twoim imieniu, próbując powstrzymać wszelkie negatywne opinie, jakie pojawiają się na Twój temat w trakcie rozmowy.
6. Dobry przyjaciel zapewnia system wsparcia w trudnych chwilach
Kolejnym czynnikiem, który łączy ludzi, wzmacniając jednocześnie relację, jest system wsparcia, jaki są sobie w stanie wzajemnie zapewnić przyjaciele. System wsparcia kryzysowego to nic innego jak posiadanie w pobliżu kogoś, kto chce z Tobą przeżywać Twoje trudne chwile. I oczywiście postawa dobrego przyjaciela nie zobowiązuje Cię do brania na siebie zewnętrznych traum lub rozwiązywania wszystkich problemów za swojego przyjaciela. Zamiast tego wykaż zainteresowanie trudnym dla drugiej osoby tematem. Poświęć czas, by wysłuchać, jak czuje się Twój przyjaciel w niesprzyjającej dla niego sytuacji. Wesprzyj radą, sugestią bądź zwyczajnie swoją obecnością i współczuciem.
7. Przyjaźń rozwija skrzydła!
Prawdziwi przyjaciele w pełni doceniają swoją odmienność czy wyjątkowość w wybranym obszarze. Szczerze celebrują wszystkie mocne strony drugiej osoby i wspierają ją w dążeniu do pełnego wykorzystania swojego potencjału.
Prawdziwy przyjaciel nie zazdrości sukcesów, nie musi też w żaden sposób konkurować ze swoim przyjacielem, aby wzmocnić w ten sposób swoją pewność siebie. To sprawia, że sukcesy przyjaciela, świętuję jak swoje.
8. Przyjaciele się wzajemnie nie pozycjonują
Traktuj swoich przyjaciół jak równych sobie. Pamiętaj, że masz swoje wady i mocne strony, tak samo, jak oni mają swoje. Nie jesteś od nich lepszy ani oni też nie są lepsi od Ciebie. Przyjaciele pozwalają sobie na samodzielność, szanując wzajemnie swoje wybory i decyzje.
9. Najlepsi przyjaciele zapamiętują i uwzględniają preferencje swoich przyjaciół
Gdy spędzacie razem, czas pokazuj swoim przyjaciołom, że znasz ich preferencje i bierzesz je pod uwagę. Nie funduj w ramach prezentu urodzinowego skoku na spadochronie, wiedząc, że Twój przyjaciel ma lęk wysokości. Organizując wspólnego grilla, zatroszcz się o wystarczającą liczbę pysznych zamienników mięsa, jeśli Twój przyjaciel jest na diecie wege. Staraj się, aby Wasze wspólne doświadczenia były pozytywne dla obu stron.
10. Prawdziwi przyjaciele dbają o swoją relację
Nawet najdłuższe i najsilniejsze przyjaźnie mogą zacząć zanikać, gdy stajemy się bardziej zajęci lub zmieniamy nasze priorytety (rodzina, praca itp.). Kiedy tak się jednak stanie, bądźcie ostrożni i wspólnie podejmujcie wysiłek, aby utrzymać relację na satysfakcjonującym obie strony poziomie.
Podobnie jak każdy związek, nasze przyjaźnie mogą też cierpieć z powodu monotonii. Gdy w Waszą relację wkrada się nuda, spróbujcie wspólnie czegoś nowego. Udział w zabawnych i interesujących zajęciach tworzy trwałe wspomnienia, wzmacniając jednocześnie każdą relację.
Bądź takim przyjacielem, jakiego chcesz mieć. Chcesz przyjaciół, którzy są uczciwi, życzliwi, współczujący, sprawiedliwi, nie oceniający, autentyczni i inteligentni. Bądź tą osobą, a będziesz bardziej skłonna/y przyciągnąć tego rodzaju przyjaciół do swojego życia.
czekałaś latami na swego księcia z bajki a teraz masz łobuza co zrywa z ciebie majtki!
co zrobimy to zostanie między nami 🙂