bolesny seks

7 najczęstszych przyczyn, dlaczego seks może być bolesny

Badania pokazują, że przynajmniej jedna na dziesięć kobiet, odczuwa ból w trakcie stosunku.

Pomimo tego, bolesny seks, nadal jest tematem, o którym nie mówi się przesadnie dużo, a co za tym idzie, większość kobiet doznająca tej przypadłości, nigdy nie szuka pomocy. Tymczasem bolesny seks może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak choroba, infekcja lub problem fizyczny, lub psychiczny.

Dlaczego tak się dzieje? Jak możesz temu zapobiec? Wyjaśniamy!

Bolesny seks – 7 najczęstszych przyczyn:

bolesny seks

Niewystarczające nawilżenie

Twoja wilgotność nie jest niezawodnym wskaźnikiem poziomu Twojego pobudzenia. Nawet podczas chęci odbycia namiętnego stosunku ściany pochwy mogą mieć zaburzenia lubrykacji, które przy tarciu penisa wywołują ból. Suchość pochwy to częsty problem kobiet z niskim poziomem estrogenu, kobiet karmiących piersią, w trakcie miesiączki lub kobiet po menopauzie, a także kobiet przyjmujących leki.

Na szczęście istnieje również proste rozwiązanie problemu z odpowiednim poziomem nawilżenia: lubrykant.

Infekcje i alergie

Infekcje grzybicze, takie jak pleśniawki, infekcje dróg moczowych i infekcje przenoszone drogą płciową, mogą przyczyniać się do bolesnego stosunku, powodując bolesność lub swędzenie. Uporczywe objawy mogą również powodować alergie wywołane niektórymi lubrykantami, środkami plemnikobójczymi, prezerwatywami lateksowymi lub produktami, takimi jak mydło i szampon.

Leczenie tego rodzaju schorzeń może się różnić, dlatego bardzo ważne jest, aby uzyskać dokładną diagnozę. Najczęściej przepisuje się na nie sterydy do stosowania miejscowego.

bolesny seks

Podstawowe schorzenia układu rozrodczego

Częstą przyczyną bólu miednicy podczas i po stosunku jest endometrioza. Endometrioza to zaburzenie, które powoduje, że tkanka, która normalnie wyścieła wnętrze macicy, rośnie poza macicą. Tego typu sytuacja powoduje nie tylko bolesny seks, ale także nasila bóle menstruacyjne. Inne, mniej powszechne przyczyny to mięśniaki, torbiele jajników czy zespół jelita drażliwego.

Wszystkie te choroby możesz zniwelować przy odpowiednio dobranej przez lekarza, terapii farmakologicznej.

Zbliżająca się miesiączka

Na krótko przed nadejściem miesiączki seks może być nieprzyjemny. Przyczyn może być wiele, od napięcia mięśni, większej wrażliwości na dotyk, braku wilgoci po podrażnienie dróg moczowych, które mogą być bardziej wrażliwe na infekcje o tej porze miesiąca.

Wulwodynia

Wulwodynia to stan, w którym kobieta odczuwa ból i chroniczny dyskomfort w okolicy sromu. Ten problem może powodować takie objawy, jak ból, podrażnienie, zaczerwienienie lub uczucie kłucia w okolicy narządów płciowych, które czasami można pomylić z dermatozą lub infekcjami pochwy. Wulwodynia prowadzi do bolesnego stosunku, z objawami, które mogą utrzymywać się godzinami, a nawet dniami po stosunku. Na ten stan nie ma niestety lekarstwa, dlatego leczenie ma na celu złagodzenie bólu i dyskomfortu w nadziei na poprawę jakości życia.

Pochwica

Pochwica jest stanem wpływającym na zdolność kobiety do wykonywania wszelkich form penetracji pochwy, w tym stosunku płciowego. Jest to mimowolny odruch zaciskania mięśnia łonowo-guzicznego spowodowany nagłym napięciem mięśni pochwy. Odruch ten można porównać do reakcji zamykania się oka, gdy coś się do niego zbliża.

Pochwica sprawia, że każdy rodzaj penetracji pochwy jest bolesny lub niemożliwy. Ten mimowolny skurcz mięśni może powodować niewielki dyskomfort lub powodować piekący, lub łzawiący ból.

Pochwica jest dowodem na to, że nasze ciało i umysł są połączone i że nasze samopoczucie emocjonalne może wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Przyczyny mogą być zarówno emocjonalne, jak i fizyczne i różnią się w zależności od osoby. Mogą obejmować przemoc położniczą, ból lub uraz związany z porodem, chorobami przenoszonymi drogą płciową, napaścią na tle seksualnym i nie tylko.

Leczenie dobierane jest do stopnia złożoności problemu i może obejmować połączenie psychoterapii, terapii seksualnej i ćwiczeń fizycznych, takich jak masaż brzucha lub rozszerzanie pochwy.

bolesny seks

Brak nastroju na seks

Czasami bolesny seks nie jest spowodowany stanem chorobowym, ale zwykłym złym samopoczuciem. Przyczyną tego mogą być zmęczenie i brak pobudzenia, stres czy niepokój. W tym przypadku kluczowym rozwiązaniem będzie właściwa komunikacja z partnerem i jasne wyrażanie swoich potrzeb.

Jeśli zauważysz, że seks jest stale bolesny, bardzo ważne jest, aby nie ignorować tego problemu w nieskończoność. Jak najszybciej udaj się do lekarza, aby mógł przyjrzeć się możliwym przyczynom i zlikwidować wszelkie dolegliwości. Seks przez zaciśnięte zęby nigdy nie przyniesie pełni spełnienia ani Tobie, ani Twojemu partnerowi.

 

Jak podobał Ci się artykuł?