wspierające środowisko

Szczęście to… wspierające środowisko!

Za każdym niemal razem, kiedy jestem gdzieś we Włoszech, spotyka mnie ta sama sytuacja. Idę sobie ulicą, rozglądam się na lewo, czy też prawo i nagle przed moimi oczami za którymś zakrętem wyrasta figowiec. Jest wielki na kilka metrów i daje dużo przyjaznego latem cienia, w którym można przystanąć i się schłodzić. Pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mam figowiec w domu, w doniczce, wielkości może obecnie niewiele ponad metr, po pięciu latach wzrostu. Te we Włoszech pewnie swoje lata mają, jednak wiem, że mój, nigdy nie stanie się tak przeogromnym drzewem, które daje cień, bo nie ma to przestrzeni w postaci miejsca, w którym rośnie.

Podobnie jest z nami, środowisko, w którym się rozwijamy, ma ogromny wpływ na nasz rozwój osobisty, na to, czy rośniemy, rozwijamy się, kwitniemy i owocujemy, czy też na to, czy usychamy i z dnia na dzień opada z nas coraz więcej liści. Bo środowisko, w którym przebywamy, może być ograniczające lub też wspierające i ważne jest to, abyśmy w porę zorientowali się, gdzie jesteśmy i zaczęli działać.

Środowisko ograniczające rozwój osobisty charakteryzuje się kilkoma negatywnymi elementami, które mogą hamować nasz postęp i ograniczać nasz potencjał, w nim, zamiast wzrastać, to marniejemy w oczach.

wspierające środowisko

Oto główne cechy takiego środowiska:

    • Negatywne i pesymistyczne nastawienie. Pesymiści są wśród nas, a kto jak kto, my Polacy potrafimy świetnie narzekać. Jeśli jednak mamy do czynienia tylko z powszechnym narzekaniem, krytykowaniem i brakiem wiary w możliwość osiągnięcia sukcesu, to warto się zastanowić, co możemy z tym zrobić jako jednostka, bo za chwilę być może pod presją innych zaczniemy postrzegać wszystko podobnie i świat z kolorowego zmieni się w szary.
    • Brak wsparcia i motywacji. Niewspierający rodzina, przyjaciele czy współpracownicy, którzy nie doceniają ani nie zachęcają do podejmowania nowych wyzwań, mogą przyczynić się, że nasze skrzydła zaczną się rozsypywać. Brak mentorskiego wzorca, „ciche dni”, „dziecinne fochy”, wprowadzanie nerwowej atmosfery, to tylko kilka przykładów, które mogą zacząć nas ograniczać.
    • Ograniczone zasoby i możliwości, czyli brak dostępu do edukacji, szkoleń, warsztatów i innych zasobów, które wspierają rozwój umiejętności i wiedzy. Środowisko, które zamiast oferować coraz to nowe okazje do rozwijania naszych talentów i pasji wysysa z nas krew niczym wampir.
    • Destrukcyjna krytyka, która jest negatywna i demotywująca, zamiast konstruktywna i budująca. Brak wartościowego feedbacku, który mógłby pomóc w identyfikacji obszarów do poprawy, powoduje jedynie usychanie i frustrację.
    • Toksyczne relacje z ludźmi, którzy są zazdrośni, nadużywają władzy, manipulują, twierdząc, że to jedynie wywieranie wpływu. Ludźmi, którzy są krytyczni w sposób szkodliwy lub emocjonalnie wyczerpujący. To interakcje, które wywołują stres, lęk i poczucie niepewności. Pamiętam, jak w jednej firmie moja znajoma powiedziała: „Od tego, w jaki sposób mój szef rano wchodzi do pracy, wiem, jaki będzie dzień. Jak się przywita, to będzie dobry dzień, z kolei jak milczy i wchodzi bez słowa, to wiem, że w trakcie dnia stanie się coś złego” i miała rację, bo tak właśnie było.

wspierające środowisko

Wspierające środowisko oferuje wsparcie emocjonalne, co pomaga w budowaniu pewności siebie i pozytywnej samooceny. Osoby czują się zrozumiane i akceptowane, mają odwagę wyrażać własne zdanie, które ma prawo być odmienne od ogółu i co ważniejsze to, co powiedzą, jest z uwagą wysłuchane. Tu znajdziesz dostęp do edukacji, szkoleń i innych zasobów, oraz pełne wsparcie w swoim rozwoju osobistym i zawodowym. Ludzie dookoła promują pozytywne wartości, takie jak szacunek, empatia i współpraca, atmosfera, która się unosi, sprzyja rozwojowi zdrowych relacji i pozytywnych cech osobowości, a różnorodność jest żywo obecna i nie stanowi jedynie pustego napisu na ścianie w pomieszczeniu socjalnym.

Wybór wspierającego środowiska dla nas samych i naszego rozwoju osobistego jest kluczowy. Oto kilka kroków, które mogą Ci w tym pomóc:

    • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Wybieraj towarzystwo osób, które Cię wspierają, motywują i inspirują. Unikaj tych, którzy wprowadzają negatywną energię i pesymizm. To od Ciebie zależy, z kim dzielisz swój czas!
    • Znajdź mentora. Poszukaj kogoś, kto ma większe doświadczenie i wiedzę w dziedzinie, która Cię interesuje. Mentor może dostarczyć cennych wskazówek i wsparcia!
    • Uczestnicz w grupach i społecznościach – tak zwane „grupy wsparcia wielorakiego”. Dołącz do grup, które dzielą Twoje zainteresowania i cele. Może to być klub książki, grupa sportowa, czy społeczność online. W drużynie, która ma podobne zainteresowania i cele łatwiej rosnąć w siłę!
    • Twórz pozytywne nawyki: Pracuj nad rozwijaniem nawyków, które wspierają Twój rozwój, takich jak regularne ćwiczenia, medytacja, czytanie książek i nauka nowych umiejętności!
    • Dbaj o swoje otoczenie fizyczne: Upewnij się, że Twoje miejsce pracy i dom są uporządkowane i sprzyjają koncentracji oraz relaksowi. Czyste i zorganizowane otoczenie może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie!
    • Otwórz się na nowe doświadczenia: Nie bój się próbować nowych rzeczy i wychodzić ze swojej strefy komfortu. Nowe doświadczenia mogą dostarczyć cennych lekcji i inspiracji!
    • I wreszcie: Reaguj, kiedy zachodzi potrzeba! Jeśli frustrujesz się podczas spotkań, czujesz, że nie masz przestrzeni do wypowiedzi, masz wrażenie, że usychasz, odczuwasz przygnębienie po przebywaniu w danym środowisku, zadaj sobie proste pytanie, które wyśpiewały kiedyś Elektryczne Gitary „I co ja robię tu? Co ja tutaj robię?”, a kiedy wybrzmi odpowiedź, być może będziesz już w procesie zmiany usprawniania środowiska lub jego zmiany!

Bo to, co najpiękniejsze, to fakt, że nikt z nas nie jest drzewem, czy też górą, których ruszyć się za bardzo nie da. Każde z nas ma prawo podjąć decyzję, czy chce wzrastać, a dopóki jest chęć do działania, to wydobędziemy z siebie moc sprawczą, by zmienić coś w środowisku lub samo środowisko.

Kto wie, może wyrośniemy dzięki tym zmianom tak wielcy, jak figowce we Włoszech.

Autor: Marcin Kwapiszewski


Marcin Kwapiszewski

Marcin Kwapiszewski

Psycholog, coach, trener, praktyk i pasjonat rozwoju przez duże „R”. Działa zgodnie z maksymą: ” Wybierz drogę, którą nikt nie podąża i pozostaw tam swój ślad”.

 

Jak podobał Ci się artykuł?