Jak palenie niszczy Twoją naturalną urodę!

Niezależnie od tego, czy palisz sporadycznie, czy nałogowo musisz mieć świadomość, że dym tytoniowy jest bardzo szkodliwy dla Twojego zdrowia. Choć większość palaczy wie, że palenie niszczy zdrowie, a ich nałóg jest główną przyczyną raka płuc, przełyku, raka trzustki, nerek i innych licznych chorób w tym serca, odkłada zmaganie się z zakończeniem nałogu na później.

Papieros to nie tylko nikotyna. Zgodnie z badaniami amerykańskich naukowców, palący się papieros wytwarza ponad 7000 szkodliwych substancji chemicznych, które nie tylko powolnie, ale skutecznie niszczą zdrowie, ale mają także wpływ na Twój wygląd.

Może Cię zainteresuje? Sprawdź, jak alkohol niszczy Twoją skórę?

Jeśli swoim zdrowiem zaczniesz martwić się dopiero, jak zacznie się ono psuć, może chociaż to, jak negatywnie palenie wpływa na Twój wizerunek, przekona Cię do zerwania z nałogiem.

Sprawdź, jak palenie niszczy Twoją naturalną urodę!

palenie niszczy urodę - mindcoaching

Szara cera i brak naturalnego jej blasku

Palenie papierosów wpływa na jakość Twojej cery na co najmniej dwa sposoby.

Po pierwsze, dym tytoniowy uwalniany do środowiska ma działanie wysuszające skórę. Po drugie, palenie zmniejsza naczynia krwionośne, ograniczając ilość krwi przepływającej do skóry i pozbawiając ją tym samym tlenu oraz niezbędnych składników odżywczych.

Cera zniszczona przez wieloletnie palenie ma szarawy odcień. Jest wysuszona, blada, ma skłonności do przebarwień czy występowania schorzeń takich jak trądzik, łuszczyca lub otwarte pory.

Zmarszczki

Jeśli palisz papierosy, bardzo szybko możesz pożegnać się z młodym, zdrowym wyglądem. Eksperci jednoznacznie zgadzają się z faktem, że palenie wyjątkowo przyśpiesza efekty starzenia poprzez zwiększoną produkcję enzymu rozbijającego kolagen w skórze. Znacznie zmniejszona ilość kolagenu – głównego białka strukturalnego, sprawia, że Twoja skóra traci na elastyczności przez co pojawiają się zmarszczki.

Długoletni palacze w okolicach 40 lat, mają tak wiele zmarszczek jak ludzie nie palący w wieku 60 lat.

Włosy

W wyniku palenia papierosów włosy stają się bardziej kruche i podatne na łamliwość.

Znajdujące się w dymie papierosowym toksyczne chemikalia, uszkadzają DNA w mieszkach włosowych, co powoduje zaburzenie cyklu wzrostu włosów. Włosy wolniej rosną, jednocześnie szybciej wypadając. Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym pobudza również wydzielanie acetylocholiny, która z kolei wpływa między innymi na wydzielanie łoju.

Zęby

Marzysz o tzw. hollywoodzkim uśmiechu? Dopóki nie rozstaniesz się ze swoim nałogiem, możesz o tym marzeniu zapomnieć. Zęby z pożółkłym osadem i kamieniem nazębnym są oczywistym znakiem palenia.

Dodatkowo palenie sprzyja rozwojowi w jamie ustnej, niezliczonych bakterii. Masz trzykrotnie zwiększone szanse na choroby takie jak paradentoza czy zapalenie dziąseł, prowadzące do nienaturalnie szybkiej utraty zębów i nieświeżego oddechu.

palenie niszczy

Paznokcie

Większość uważa zadbane dłonie jako wizytówkę wyglądu. Paznokcie palacza prócz pożółkłego koloru, charakteryzują się również rozdwojoną i popękaną płytką.

Oczy

Dym papierosowy ma również wpływ na Twoje oczy wywołując takie schorzenia jak zapalenie spojówek czy nadmierne łzawienie. Papierosy możesz również obwiniać za pojawiające się na twojej twarzy tzw. worki pod oczami.

Gojenie się ran, blizny

Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które ograniczają przepływ krwi bogatej w tlen do poszczególnych części ciała. Oznacza to, że Twoje rany będą goić się dłużej, a blizny będą większe, bardziej czerwone i trudniejsze do usunięcia.

Zwiotczałe ciało

Palenie wpływa na Twoją skórę na powierzchni całego ciała. Uszkodzenie włókien elastyny powoduje zwiotczenie i opadanie. Obszarami podatnymi są piersi i ramiona.

Cellulit i rozstępy

Choć przyczyn powstania rozstępów i cellulitu jest wiele, nałóg nikotynowy jest jedną z nich.

Odcięcie regularnego dopływu substancji odżywczych do komórek skóry i uszkodzenia tkanki łącznej hamują proces spalania tkanki tłuszczowej.

Zapach

Przesiąknięta dymem tytoniowym skóra, włosy czy nawet ubrania są bardziej wyczuwalne niż zapach najnowszych, kupionych przez Ciebie perfum.

Sprawdź, jak joga pomoże Ci rozstać się z nałogiem: Najważniejsze korzyści płynące z ćwiczenia jogi

palenie niszczy

Jak e-papierosy, liquidy i podgrzewacze tytoniu wpływają na Twoją urodę

Choć e-papierosy, liquidy i podgrzewacze tytoniu są często postrzegane jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów, to również mają swoje negatywne skutki dla zdrowia i wyglądu. Używanie tych produktów może prowadzić do problemów skórnych podobnych do tych spowodowanych przez tradycyjne palenie. Badania pokazują, że nikotyna, niezależnie od źródła, ma szkodliwy wpływ na skórę, powodując zmniejszenie przepływu krwi i dostarczania tlenu oraz składników odżywczych do komórek skóry. To skutkuje szarą, zmęczoną cerą, zwiększonym ryzykiem wystąpienia zmarszczek oraz pogorszeniem stanu trądziku czy łuszczycy. Dodatkowo, chemikalia zawarte w e-papierosach i liquidach mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry i wyprysków. Nawet podgrzewany tytoń, choć mniej szkodliwy niż spalany, nie jest wolny od toksyn, które mogą uszkadzać kolagen i elastynę w skórze, przyspieszając proces starzenia.

Dbając o swoją urodę, warto zastanowić się nad całkowitym rzuceniem wszelkich form nikotyny i poszukać zdrowszych sposobów na relaks i zredukowanie stresu.

Dobrą wiadomością jest fakt, że kiedy rzucasz palenie, Twoje ciało natychmiast podejmie proces regeneracji. Po miesiącu od rzucenia palenia dłonie odzyskają naturalny kolor, włosy przestaną się przetłuszczać i nabiorą naturalnego blasku. Po sześciu tygodniach od rzucenia palenia zauważysz, że Twoja skóra będzie lepiej utleniona i właściwie nawilżona. Znikną sińce pod oczami, pozbędziesz się najbardziej uciążliwych wyprysków oraz wyrównasz kolor swoje cery.

Chcąc zadbać o siebie zacznij od podstaw!

Jak podobał Ci się artykuł?