zjedz tę żabę

Zjedz tę żabę! Metoda zwiększania produktywności

Czasami wszystko, czego potrzebujemy, aby załatwić niezałatwione, to trochę ulepszyć naszą własną perspektywę.

Mark Twain powiedział kiedyś, że jeśli pierwszą rzeczą, którą zrobisz rano, jest zjedzenie żywej żaby, możesz przejść przez resztę dnia, wiedząc, że najgorsze masz już za sobą.

I chociaż perspektywa jedzenia żywej żaby jest mocno zniechęcająca (nawet dla największych miłośników kuchni francuskiej), rozprawienie się z nią, kawałek po kawałku może przynieść pozytywne efekty w każdej dziedzinie Twojego życia.

🐸 Czy zachęcamy do męczenia tych bezogonowych płazów?

W żadnym wypadku! Żaby są niezbędne dla równowagi ekosystemowej. Dodatkowo te masowo wymierające przez zanieczyszczenia środowiska płazy, w Polsce są pod ochroną.

🐸 Co więc znaczy określenie ?zjeść żabę??

Żaby powinniśmy interpretować jako zadania, których się najbardziej boimy. Te, do zrobienia których nie mamy absolutnie żadnej motywacji. Najtrudniejsze i choć ważne, to stale przekładane na bliżej nieokreślone ?kiedyś?.

Zjedzenie żaby oznacza po prostu wykonanie męczącego Cię zadania lub zakończenie trudnego tematu w pierwszej kolejności. W przeciwnym razie żaba zje Ciebie, czyli ??skończysz, przekładając swoje niewygodne zadanie na kolejny dzień, tydzień, miesiąc.

🐸 Kto rozwinął teorię ?jedzenia żaby??

Wyrażenie to pochodzi od tytułu książki Briana Tracy?ego ?Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do odwlekania?, wydanej po raz pierwszy w 2001 roku.

Tracy inspirowany cytatem Marka Twaina rozwinął jego myśl, tworząc nową metodę zwiększania produktywności.

🐸 Jakie zadania mogą być Twoimi ?żabami??

Każde, z którymi nieustannie zwlekasz lub zabierasz się do nich bez końca.

Typy zadań najczęściej klasyfikowane jako ?żaby?:

  • Niezwykle trudne zadania ? ciągle je odkładasz, gdyż ich wykonanie zajmuje zbyt wiele czasu, jest pracochłonne lub zwyczajnie nudne. Np. opłaty, podsumowania, raporty, comiesięczne rozliczenia lub sprawy księgowe
  • Niezwykle ważne zadania ? odkładasz je, bo ich wykonanie wydaje się wymagające dużego nakładu czasu, skupienia lub uwagi. Np. spotkanie z wymagającym klientem lub oszacowanie kosztów i czasu, które należy ustawić dla nieuchwytnego projektu.
  • Niezwykle ważne i trudne zadania ? czyli zadania kluczowe dla Twojej pracy. Ich odkładanie wiąże się z wyjątkowo negatywnymi skutkami wpływającymi na inne obszary Twoich działań. Np. oddanie projektu, którego termin upływa zaledwie za kilka godzin.

Zobacz także: 7 nawyków skutecznego działania

🐸 Na czym polega teoria jedzenia żaby?

Istota metody ?zjadania żaby? polega na wykonywaniu najważniejszych lub najtrudniejszych zadań w pierwszej kolejności.

  1. Stwórz listę zadań, które musisz wykonać.
  2. Oznacz swoje zadania (stopniem ważności lub trudności), aby zidentyfikować ?żabę”.
  3. W pierwszej kolejności pracuj nad swoją ?żabą?.
  4. Po zakończeniu skoncentruj się na mniej ważnych zadaniach w swoim harmonogramie.

🐸Co, jeśli masz 2 ?żaby??

Jeśli Twoim zadaniem jest zjeść dwie ?żaby?, najlepiej najpierw zjeść największą.

Żadne dwie duże żaby nie są równie duże (któraś z nich, jest na pewno większa) i żadne dwa zadania nie są równie problematyczne (niewykonanie któregoś z nich, pociąga za sobą większe konsekwencje).

🐸 Zalety zjadania ?żab?

Zjedzenie żaby, tj. poradzenie sobie z najbardziej wymagającym zadaniem z samego rana, jest jak wiatr pod skrzydłami, jeśli chodzi o Twój harmonogram pracy.

Zazwyczaj umysł rano jest wypoczęty i gotowy do działania. Poranne godziny utrzymują Cię w stanie Twojej największej produktywności, która pomaga Ci sprawniej i szybciej rozprawić się z wyzwaniami.

Dodatkowo uczysz się nadawania właściwych priorytetów swojej pracy. Wykonanie 1 kluczowego zadania zawsze przyniesie Ci szybsze, bardziej wydajne wyniki i silniejsze poczucie spełnienia niż ukończenie 5 z 6 przyziemnych zadań.

Robienie najtrudniejszego lub najważniejszego zadania z samego rana będzie miało również bardzo pozytywny wpływ na resztę Twojego dnia. To małe osiągnięcie pomoże Ci zmotywować się do dalszego działania, ponieważ będziesz wiedział, że wszystkie inne zadania, które na Ciebie czekają, są łatwiejsze.

 

Jak podobał Ci się artykuł?