Szczęście to… czytanie!

Czy wiesz, że w Polsce odnotowano z końcem 2023 roku mały sukces?  Otóż rynek czytelnictwa odnotował znaczący wzrost, aż o 9 punktów procentowych. Brawo my! W 2023 roku aż 43% Polaków przeczytało, co najmniej jedną książkę i cicho liczę na to, że Ty też!

W dzieciństwie ciężko mnie było oderwać od książek. Co chwilę przynosiłem z biblioteki szkolnej nowe pozycje i odkrywałem nieznane światy, poznawałem inne rzeczywistości, a do niektórych książek bardzo często wracałem i w sumie do dziś niewiele się zmieniło. Przez lata stworzyłem całkiem pokaźną bibliotekę i wciąż wynajduję nowe miejsca w mieszkaniu do przechowywania książek. Tak, lubię czytać i znajduję przestrzeń w ciągu dnia, by sięgnąć po coś ciekawego lub coś inspirującego. A czytanie książek może zdecydowanie przyczynić się do poczucia szczęścia!

Oto kilka powodów, dlaczego warto czytać:

    • Czytanie może być doskonałym sposobem na odprężenie się po ciężkim dniu. Zanurzenie się w dobrej książce pomaga oderwać się od codziennych problemów i zmartwień. Odrywamy się od rzeczywistości, by przez chwilę żyć problemami innych oraz próbami ich rozwiązania przez bohaterów, a nasz umysł, dzięki opisowi buduje wyobrażoną rzeczywistość niczym zawodowy reżyser. To właśnie dzięki temu, później w kinie, kiedy oglądamy ekranizację książki, zdarza nam się mówić „W mojej głowie to wyglądało zupełnie inaczej”.
    • Książki dostarczają wiedzy i inspiracji, co może prowadzić do osobistego rozwoju i poczucia spełnienia. Kiedy zanurzymy się w biografii osoby, która nas inspiruje, nagle okazuje się, że jej życie nie było usłane różami od samego początku, że sukces, który widzimy dziś, to efekt wieloletniej pracy, popełniania błędów i wyciągania z tych błędów wniosków. Warto zastanowić się przy okazji nad własną determinacją w osiąganiu celów, być może odpuszczamy zbyt szybko, lub też skacząc z tematu na temat, z zadania na zadanie tracimy ogląd całości, czyli tego, do czego dążymy. Z kolei literatura motywacyjna może pomóc nam w osiąganiu celów i realizacji marzeń: afirmacje, manifestacje, siła przyciągania i inne, nie wiem jak bardzo, w rzeczywistości pomogą, niemniej na pewno, jeśli są właściwie stosowane, to nie zaszkodzą!
    • Czytanie literatury pięknej, zwłaszcza powieści, pozwala na lepsze zrozumienie innych ludzi i ich emocji. To może prowadzić do większej empatii i lepszych relacji z innymi. Czytanie o ludziach z różnych kultur, środowisk i doświadczeń życiowych może pomóc w redukcji uprzedzeń i stereotypów. To z kolei prowadzi do bardziej otwartych i empatycznych relacji z innymi. Dzięki książkom to, co nieznane, zaczyna być oswojone. Powieści z kolei, często przedstawiają historie z punktu widzenia różnych postaci, co pozwala czytelnikowi zrozumieć ich myśli, uczucia i motywacje. To zanurzenie w różnorodne perspektywy pomaga rozwijać umiejętność patrzenia na świat oczami innych ludzi i bezpośrednio może przełożyć się, na lepszą współpracę w zespole, czy też lepsze relacje z rodziną i najbliższymi – dzięki książkom właśnie, możemy na jeden temat spojrzeć z kilku perspektyw!
    • Dobra książka może dostarczyć mnóstwo radości i satysfakcji. Świat literatury oferuje nieskończoną ilość historii i przygód, które mogą dostarczyć wiele przyjemności, a co najważniejsze, akcja toczyć się będzie tylko i wyłącznie w naszej wyobraźni. To my decydujemy, jak wyobrazimy smoka, bitwę, miasto, kraj, bohaterów, a sami dla siebie jesteśmy najlepszymi możliwymi dyrektorami kreatywnymi!
    • Badania pokazują, że regularne czytanie może poprawić funkcje poznawcze, zmniejszyć ryzyko demencji i poprawić ogólne zdrowie psychiczne. Czytanie aktywuje różne obszary mózgu, w tym te odpowiedzialne za język, zrozumienie i percepcję wzrokową. Ta aktywacja wspiera neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronalnych. Regularne czytanie z kolei wzmacnia połączenia synaptyczne między neuronami, co prowadzi do lepszej pamięci i zdolności szybszego przetwarzania informacji. Dodatkowo badania pokazują, że osoby, które regularnie czytają, mają mniejsze ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer czy Parkinson.

Jeśli po tym, masz już zapał do czytania i w myślach biegniesz po książkę, która na Ciebie czeka, warto zastanowić się nad tym, jak z jednego impulsu „Chcę czytać książki!” zrobić nawyk „Regularnie czytam książki.” Poniżej kilka pomysłów, na przejście z euforycznego startu na systematyczność:

    • Ustal konkretny czas na czytanie: Wybierz stałą porę dnia, np. rano lub przed snem, i przeznacz ją wyłącznie na czytanie. Jeśli korzystasz z planera lub kalendarza – koniecznie to wpisz!
    • Zacznij od krótkich sesji: Na początek wystarczy 15-20 minut dziennie. Stopniowo zwiększaj czas, aby nie czuć się przytłoczonym. Moja przyjaciółka ma patent, że nie odłoży książki, dopóki nie dokończy rozdziału, lub też podrozdziału, co powoduje, że nie przerywa w trakcie i domyka mentalnie czytaną treść!
    • Wybieraj interesujące książki: Wybieraj te książki, które naprawdę Cię interesują. To zwiększy motywację do regularnego czytania. A jeśli coś, co Cię interesuje okazuje się być napisane w klimacie „tego się nie da czytać” – odłóż tę książkę i sięgnij po inną!
    • Noś książkę zawsze przy sobie: Miej książkę w torbie lub na telefonie (e-booki), aby móc czytać w każdej wolnej chwili, np. w komunikacji miejskiej, w oczekiwaniu na zamówienie, w poczekalni itp. Jest to zdecydowanie lepsza alternatywa niż przewijanie portali społecznościowych czy też zaglądanie do innych aplikacji!
    • Używaj audiobooków: Audiobooki są świetnym rozwiązaniem, gdy nie masz czasu na tradycyjne czytanie. Możesz ich słuchać podczas codziennych czynności, a wtedy prasowanie, sprzątanie, dojazd do pracy, spacer po mieście, to wszystko nabiera zupełnie innego znaczenia.
    • Stwórz przyjemne miejsce do czytania: Znajdź lub stwórz wygodne i ciche miejsce, gdzie będzie można poczuć się komfortowo i w pełnym skupieniu zaszyjesz się w książce!
    • Dołącz do klubu książki: Udział w klubie książki może być dodatkową motywacją do regularnego czytania i dzielenia się wrażeniami z innymi. Tak – one naprawdę istnieją!
    • Ustal cele czytelnicze: Określ, ile książek chcesz przeczytać w miesiącu lub roku. Śledzenie postępów może być motywujące, tylko pamiętaj o tym, by cel był realny. Jeśli dziś czytasz jedną dwie pozycje rocznie, to zastanów się nad wysiłkiem, jak postawisz sobie cel: jedna książka tygodniowo!
    • Unikaj rozpraszaczy: Wyłącz telefon i inne urządzenia elektroniczne, które mogą Cię rozpraszać podczas czytania. Ten czas niech służy tylko książce!
    • Czytaj różnorodne gatunki: Eksperymentuj z różnymi gatunkami literackimi, aby znaleźć te, które najbardziej Ci odpowiadają i utrzymują Twoje zainteresowanie. Kiedyś unikałem biografii i myślałem, że to nie dla mnie, podczas gdy dziś sięgam po nie bardzo często!

Zanurzając się w literaturze, otwierasz drzwi do nieskończonej ilości historii i przygód, które wzbogacają Twoje życie na wiele sposobów.

A skoro w przypadku czytania nieskończoność naprawdę istnieje, dlaczego by nie sięgnąć po książkę, w której być może znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Zaczytanego dnia!

Autor: Marcin Kwapiszewski


Marcin Kwapiszewski

Marcin Kwapiszewski

Psycholog, coach, trener, praktyk i pasjonat rozwoju przez duże „R”. Działa zgodnie z maksymą: ” Wybierz drogę, którą nikt nie podąża i pozostaw tam swój ślad”.

 

 

Jak podobał Ci się artykuł?