nauka na błędach

Nauka na błędach – 5 sposobów by wyciągnąć z nich właściwe wnioski

Prawdopodobnie nie raz usłyszałeś, że błędy popełnia się po to, by wyciągnąć z nich lekcję, że mogą być one fantastyczną nauką i drogowskazem na przyszłość.

Niestety dużo łatwiej powiedzieć niż zrobić. Większe i mniejsze błędy, zazwyczaj wiążą się z konsekwencjami, z którymi jesteś pozostawiony. Czasem są to rzeczy małe, mniej istotne, czasem mają wpływ na całe Twoje życie.

Umiejętność akceptowania pomyłek, wyzwala naszą życiową kreatywność, ułatwiając wyciąganie właściwych lekcji z naszych błędów, bez ryzyka powtarzania ich.

Poniżej znajdziesz pięć sposobów na umiejętną naukę na popełnionych błędach.

1. Miej odwagę przyznać się do popełnianych błędów

Jedyną opcją, by nauczyć się czegoś z tej trudnej sytuacji, jest umiejętność przyznania się do popełnionego błędu. Choć uznanie faktu, że się myliłeś, może budzić w Tobie poczucie dyskomfortu, może być zawstydzające, jest to pierwszy krok w kierunku uczenia się z własnego błędu. Umiejętność wychodzenia w takich momentach poza swoją strefę komfortu oraz obiektywnej oceny zdarzeń, jest oznaką inteligencji. Pozwala Ci również zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości.

Kiedy nie jesteś w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za popełnione błędy, szukasz innych winnych lub obwiniasz okoliczności, oddalasz się od jakiejkolwiek możliwej lekcji.

2. Zadaj sobie właściwe pytania

Największą naukę z błędu wyciągniesz, jeśli dokładnie przeanalizujesz to, co się stało i jakie za sobą niesie konsekwencje. Poświęć kilka chwil, by przyjrzeć się sytuacji z boku. Spróbuj dostrzec wszystkie czynniki, jakie doprowadziły Twoje działania do błędu. Zastanów się, czy można go było uniknąć, czy można było inaczej zareagować. Zadaj sobie kilka pomocniczych pytań i bądź naprawdę szczery względem siebie, odpowiadając na nie.

  • Jaka była przyczyna błędu?
  • Czy były jakieś znaki ostrzegawcze?
  • Czy motywowały Tobą słuszne powody?
  • Czy popełniłeś błąd w strategi/planowaniu?
  • Czy popełniłeś błąd podczas realizacji?
  • Czy byłeś wystarczająco cierpliwy, uważny, konsekwentny?
  • Co powinieneś zrobić inaczej?
  • Czy brakowało Ci praktyki/wiedzy/doświadczenia przy realizacji planu?
  • Co lub kto nie zadziałało?
  • Czy można coś zrobić, aby naprawić błąd?
  • Co można jeszcze ocalić?

Gdy przeanalizujesz problem w tak wnikliwy sposób, będziesz w stanie zauważyć, że na Twe działania, składały się drobne kroki. Błędy, które być może, początkowo sklasyfikowałeś jako wielkie i ?życiowe? rozbijesz na mniejsze, których świadomość istnienia w przyszłości pozwoli Ci minimalizować straty.

Przeprowadź analizę błędu: Analiza błędu, czyli przewidywanie konsekwencji następnych działań

3. Nie obawiaj się popełniania błędów w przyszłości

Jeśli będziesz sparaliżowany strachem, przed popełnieniem kolejnego błędu, nigdy nie podejmiesz właściwych działań przyczyniających się do Twojego wzrostu. Dopóki nie dasz sobie świadomego przyzwolenia na popełnianie błędów, nie spodziewaj się wielu nowych rzeczy w swoim życiu.

Pamiętaj, że choć pomyłki bywają i bolesne i rozczarowujące, nauka na błędach i właściwe wyciąganie z nich wniosków, jest elementem Twojego rozwoju.

Zaplanuj i poszukaj sposobów, aby zminimalizować ryzyko następnych błędów, w stopniu takim jak potrafisz najlepiej. Kiedy jednak zdarzy Ci się popełnić błąd bądź przygotowany na to, by na niego słusznie zareagować. Nie wpadaj w panikę, nie reaguj gwałtownie, nie ukrywaj się tez w domu ze wstydu przed całym światem. Podejdź do problemu na zasadzie spokojnej analizy małych kroków, opisanych w pkt 2. Uzbrojony w swoją nowo odkrytą wiedzę poruszaj się bez strachu, kierując się zaufaniem do samego siebie.

Tak długo, jak jesteśmy ludźmi, będziemy się mylić – Haruki Murakami

4. Rozgrzesz się!

Gdy coś Ci nie wyszło, unikaj zadręczania samego siebie tekstami ? Jak mogłem być tak nieodpowiedzialny??; ?Dlaczego byłem taki głupi??; ?Co jest ze mną nie tak??.

Jedną z najważniejszych lekcji, którą nauczysz się popełniając błędy, jest własne rozgrzeszenie.

Skup się na rozwiązaniu problemów, a nie na samych błędach.

Zrozum, że idealny świat i perfekcja nie istnieje. Ty też nie jesteś doskonały! Na świecie nie ma ludzi, którzy by nie popełniali błędów. Popełnianie błędów jest częścią natury ludzkiej.

5. Nie rezygnuj

Świat jest niezwykle skomplikowany, ale Twoje życie wymaga śmiałych, trwałych eksperymentów. Wszystko, co robisz w życiu, może Cię uszczęśliwiać lub kompletnie przytłoczyć. Przykładem może być miłość czy zaufanie, które mogą prowadzić do bólu serca lub szczęśliwego życia.

Spróbuj osiągnąć wszystkie swoje cele, opierając się na ?złotej? zasadzie prób i błędów.

Kiedy napotkasz problem, podejmuj działanie od razu. Nie staraj się przed nim uciekać czy udawać, że Cię on nie dotyczy. Analizuj dane, które zbierasz, próbując na bieżąco wprowadzać w nich zmiany. Utwórz systematyczny sposób określania, co działa, a co nie.

Nie poddawaj się i nie porzucaj swojej idei, tylko dlatego, że coś Ci nie wychodzi.

Każdy, kto nigdy nie popełnił błędu, nigdy nie próbował czegoś nowego – Albert Einstein

 

Błędy popełnia każdy i kiedy Ty popełnisz swój, niebo nie upadnie, a świat nie przestanie kręcić się wokół własnej osi. Dopiero kiedy uznasz nieuchronność błędów w swoim życiu, będziesz w stanie przekształcić je w coś pozytywnego, odkrywając w nich potencjał do własnego rozwoju i nauki.

 

Jak podobał Ci się artykuł?