mniej pracować

Jak pracować mniej ale wydajniej czyli paradoks częstych przerw

?Im mniej tym więcej? często słyszymy to powiedzenie, ale zazwyczaj w kontekście zasad projektowania, a nie wydajności osobistej. Jak zatem pracować mniej, ale efektywniej?

W dzisiejszych czasach, wielu w pełni zmotywowanych do działania ludzi uważa, że odniosą sukces jedynie przez wielogodzinną, ciężką pracę.

Kiedy słyszysz, że dzięki mniejszemu działaniu osiągniesz więcej, wydajcie Ci się to całkiem oderwanym od rzeczywistości, usprawiedliwianiem dla ludzi leniwych.

Jak piękne jest nic nie robić, a potem odpocząć. ~  przysłowie hiszpańskie

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw. Z badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że na 38 państw uwzględnionych w rankingu, Polska zajmuje wysokie, bo 7 miejsce pod względem przepracowanych godzin. Mniej od nas pracują m.in.: Niemcy, Czesi, Słowacy, Holendrzy, Francuzi. Najbardziej zapracowanymi są mieszkańcy Meksyku, Chińczycy i Rosjanie. W swoim raporcie OECD podkreśliło również, że czas pracy w żaden sposób nie przekłada się na wydajność pracownika, co oznacza, że praca non stop nie jest wcale gwarancją sukcesu.

Zwróć uwagę na różnicę pomiędzy ?dużo czasu spędza na pracy?, a ?robi tak dużo?.

To nie tylko liczba godzin, jakie siedzimy przy biurku, decyduje o wartości, jaką generujemy. To energia, z jaką działamy w trakcie godzin faktycznie intensywnej pracy, wpływa na naszą wydajność. Nie chodzi o to, jak bardzo jesteś zajęty, ale o to jakie wyniki osiągasz.

Człowiek jest przystosowany do pracy w rytmicznych odstępach spowodowanych potrzebą odnowienia zasobów własnej energii. Praca zarówno psychiczna, jak i fizyczna, prowadzi do zmęczenia, które ogranicza koncentrację, kreatywność czy umiejętność logicznego analizowania.

Nasze ciała i mózgi nie są zaprojektowane do optymalnej pracy na 100% swoich możliwości przez 24 godziny na dobę. 10-godzinny dzień roboczy jest stanowczo zbyt długi. Włoski ekonomista Vilfredo Pareto stwierdził, że tylko około 20% tego, co robisz każdego dnia, powoduje 80% Twoich wyników. Dziś jego twierdzenie znane jest jako zasada Pareto lub zasada 80/20

Jak zatem efektywnie wykorzystać czas przeznaczony na pracę i pracować mniej?

Podziel swój dzień pracy na małe bloki. W czasie przeznaczonym na pracę, działaj na sto procent. Nie rozpraszaj się czynnościami niezwiązanymi w wykonywanym przez Ciebie zadaniem. Gdy pracujesz, nie sprawdzaj Facebooka co pięć minut, nie zagaduj swojego zespołu tematami innymi niż Twoje obecne zajęcie, nie odpływaj myślami w rewiry znajdujące się poza obecnie wykonywanym projektem. Skup całą swoją uwagę na tym konkretnym temacie, a gdy poczujesz zmęczenie zrób sobie zasłużoną przerwę.

Pracując z przerwami w krótszym czasie osiągniesz lepszy poziom jakości i bardziej zrównoważony rozwój. Poświęć trochę czasu na oderwanie się od pracy. Pójdź na spacer, zjedz spokojnie obiad z dala od komputera czy telefonu. Pomoże Ci to złagodzić złe skutki stresu i naładować się do wydajnego czasu pracy na później.

Odpoczynek jest również niezbędny do „zresetowania” naszej pamięci i usunięcia z niej nieistotnych informacji.

Przeczytaj także: Metoda Pomodoro: organizacja czasu w 25-minutowych blokach

Umiejętność zarządzania własną uwagą, energią i czasem podnosi Twoją produktywność, będącą składową tych trzech elementów. Naucz się więc pracować mniej ale znacznie bardziej wydajnie.

Pracując z częstymi przerwami, działamy z największą efektywnością. Utrzymanie stałego zbioru energii – fizycznie, umysłowo, emocjonalnie, a nawet duchowo – wymaga ciągłego jej uzupełniania. Im częściej robisz sobie przerwy, jesteś bardziej skuteczny.

 

Jak podobał Ci się artykuł?