EQ

Sprawdź czy masz mocno rozwiniętą inteligencję emocjonalną! Cechy osób z wysokim EQ

Inteligencja emocjonalna (EQ) to umiejętność identyfikowania, zrozumienia oraz zdolność zarządzania emocjami własnymi, jak i innych ludzi. Jest to również predyspozycja ułatwiająca w naturalny sposób różnicować emocje, wartościować je oraz reagować na nie, we właściwy sposób.

Określenie inteligencji emocjonalnej (EQ) pojawiło się w połowie 1960 roku, gdy Daniel Goleman ?amerykański psycholog, autor wielu książek i dziennikarz naukowy – przyznał, że istnieje cecha związana z interpretacją emocji, będąca jedną z kluczowych umiejętności interpersonalnych. Goleman przyznał również że wysoki poziom EQ może mieć zdecydowanie większy wpływa na życie, niż dotychczasowo doceniany wskaźnik inteligencji IQ.

Jak więc rozpoznać, które nasze zachowania bądź też nawyki świadczą o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej?

Poniżej prezentujemy 7 cech opisujących ludzi z wysokim EQ.

1. Równowaga

Inteligentni emocjonalnie ludzie pilnują zrównoważonego życia. Ich życie prywatne jest w pełni zintegrowane z życiem zawodowym. Kariera, rodzina, rozwój, relacje, zainteresowania ? każda z tych dziedzin jest równie ważna, bez względu na kolejność. Każda z nich, ma swoje własne miejsce w życiu, nie koliduje czy wyklucza innych.

Dodatkowo równowaga pozwala zachować kontrolę pomiędzy swoją empatią czy dobrocią a stawianiem granic, czy umiejętności mówienia ?nie?.

2. Samoświadomość

Umiejętność rozpoznawania swoich stanów emocjonalnych jest podstawową cechą ludzi z wysokim EQ. Z tego powodu też, osoby o wysokim EQ trudno urazić czy zawstydzić. Każdy, kto ma świadomość swoich wartości i tego, co sobą reprezentuje, charakteryzuje się pewnością siebie, niełatwą do zburzenia.

3. Uczciwość wobec siebie

Umiejętność poddania swojej szczerej ocenie, własnych mocnych i słabych stron jest cechą niezbędną do podejmowania właściwych decyzji, słusznego oceniania ryzyka i planowania następnych kroków. Nie zagłuszanie swoich myśli, wyimaginowanym ale wygodnym kłamstwem, jest również drogą do własnego dalszego rozwoju.

Abraham Lincoln zapytał kiedyś ? Ile nóg będzie miał pies, jeżeli ogon nazwiemy nogą?? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista i jakkolwiek nie próbowalibyśmy sobie wmawiać, że psi ogon jest kolejną nogą, pies ma 4 nogi, a kłamstwo pozostaje nadal kłamstwem.

Inteligentni emocjonalnie ludzie doskonale to wiedzą. Zamiast karmić się sami bajkami, uczciwie oceniają swoje umiejętności, swoje potrzeby i reakcje.

4. Intuicja

Wewnętrzny głos, szósty zmysł, głębokie przeczucie czy jakkolwiek inaczej byśmy nazwali naszą intuicję jest elementem niezwykle rozwijającym inteligencję emocjonalną. Intuicja pozostaje w silnej relacji między myślami a osobowością. Tego typu swobodne myślenie oparte jest na dotychczasowych przeżyciach, nabytej wiedzy i doświadczeniach czy wspomnieniach, osadzonych w naszej podświadomości.

Intuicja sprawia, że jesteś w stanie podejmować decyzję w kilka sekund, sugerując nam działanie instynktowne. Jest procesem podświadomym, nad którym nie mamy kontroli. Możemy jedynie ją dopuszczać do siebie lub nie. Przykładem idealnie wykorzystywanej intuicji są maklerzy, piloci czy lekarze. W swej pracy często postawieni są w sytuacji, gdy nie mają czasu dokładnie przeanalizować nagle rozwijających się zdarzeń. Muszą zaufać swojej intuicji.

Inteligentni emocjonalnie ludzie wiedzą, że ignorowanie swojej intuicji jest jak ignorowanie samego siebie. Postępują więc w zgodzie z sobą.

5. Umiejętność słuchania

Ludzie z wysokim EQ nie tylko słyszą wypowiadane przez innych słowa, ale doskonale ich słuchają. Wiedzą, że nawet słuch absolutny nie jest gwarantem umiejętności dobrego słuchania. Dążą do rozpoznania emocji u innych, poprzez słuchanie tego, co mówią i obserwowanie w jaki sposób mówią.

6. Optymizm

Swoje siły koncentrują na tym, co mogą zmienić, rozwijać, ulepszyć. Nie tracą czasu na narzekanie na rzeczy, na które nie mają wpływu. Nie uskarżają się na deszczową pogodę, bo przecież mają parasolkę. Nie złoszczą się na konieczność porannego wstawania, bo przecież zaczynają nowy dzień, który wiele może wnieść do ich życia. Nie obwiniają innych, za rzeczy, których nie dopilnowali sami.

7. Odpowiedzialność

Zaangażowanie, motywacja, umiejętność przyjmowania odpowiedzialności na siebie za dane działania, jest mocną stroną ludzi z wysoko rozwiniętą EQ. Zamiast chować się za innymi czy uciekać od trudnych w życiu zdarzeń, przejmują nad nimi kontrolę.

Zobacz także: Bądź odpowiedzialny – prosta metoda na sukces!

Poziom naszej inteligencji emocjonalnej uwarunkowany jest głównie czynnikami biologicznymi i środowiskowymi.

Psycholodzy wykazali jednak, że przy odpowiednim zarządzaniu swoimi zachowaniami i nawykami, istnieje możliwość poprawienia własnej sprawności w zakresie zarządzania emocjami nawet o 40 procent.

6 Replies to “Sprawdź czy masz mocno rozwiniętą inteligencję emocjonalną! Cechy osób z wysokim EQ”

  1. Świetny artykuł. Za to kocham blogosferę, że codziennie można dowiedzieć się czegoś ciekawego. Tym razem o samej sobie.

  2. Ostatnie zdanie tego wpisu powinno prawdopodobnie wisieć na bilbordach w ramach kampanii społecznych. Naprawdę wierzę w to, że swoją równowagę psychiczną i podejście do świata można wypracować. Wydaje mi się, że moja inteligencja emocjonalna stoi na wysokim poziomie, ale zauważam, że nie do końca radzę sobie w kontaktach z ludźmi, którzy jej nie mają. Ludzie, którzy miałczą na swój zły los, obrażają się o nic i ze wszystkiego potrafią zrobić awanturę kompletnie wytrącają mnie z równowagi i nie wiem jak sobie poradzić w ich otoczeniu.

  3. Ja z pełną świadomością przyznaję się, że największy problem mam z mówieniem „nie”. Staram się i pracuję nad sobą, zwykle mi się nie udaje, ale walczę 🙂

  4. Ze wszystkim mógłbym się u siebie zgodzić poza optymizmem. Tego mi trochę brakuje, bo jednak patrzę na wszystko w trochę ciemnych barwach, chociaż nie zdarzyło mi się jeszcze obwiniać innych za moje niepowodzenia. Chyba nie ma ze mną aż tak źle 😉

Jak podobał Ci się artykuł?