analiza błędu

Analiza błędu, czyli przewidywanie konsekwencji następnych działań

Błędy są naturalną konsekwencją życia i próbowania nowych rzeczy.

Popełnianie błędów nie jest złe, świadczy o podjętych działaniach. Co więcej, jeśli im na to pozwolimy, stają się one istotną częścią naszego procesu uczenia się.

Zjawisko wzrostu na przykładzie nauki na błędach trafnie określił Thomas Edison słowami: ?Nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań?.

Nasze błędy nie są przypadkowe. Korzystając z definicji, błędem jest działanie, osąd lub decyzja, która powoduje niepożądany lub niezamierzony rezultat. Choć koszty błędnych decyzji bywają czasem bardzo wysokie, największy zysk, jaki możesz z nich wyciągnąć to umiejętne unikanie ich w przyszłości.

Błędy powtarzamy, bo nie odrobiliśmy lekcji. Pakujemy się w te same tarapaty, bo nie wyciągnęliśmy wniosków poprzednim razem.

Zobacz także: Nauka na błędach – 5 sposobów by wyciągnąć z nich właściwe wnioski

Jak uniknąć powtarzania tych samych błędów?

Nie ignoruj tego, co się stało, próbując zamieść problem pod dywan i szybko o nim zapomnieć. Zacznij dokładnie analizować własne błędy. Najbardziej efektywna nauka pochodzi z Twojego doświadczenia.

Jakie efekty przynosi dokładna analiza błędu?

  • Ułatwi Ci przewidywanie konsekwencji następnych działań.
  • Nauczy Cię unikać podejmowania podobnych, błędnych decyzji.
  • Zdystansuje Cię do popełnionego już błędu.
  • Ograniczy stres przy podejmowaniu kolejnych, nowych działań.

Analiza błęduanaliza błędu

1. Jaka była przyczyna błędu?

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia prawidłowej analizy błędu jest zastanowienie się nad swoją przeszłością i obecną sytuacją. Wiele osób pomija ten krok, a jest on niezbędny, by określić przyczyny powstania sytuacji i wyciągnąć z niej wioski.

Popełniając błąd, nie od razu zdajemy sobie sprawę, jakie były jego przyczyny. Sporządzenie listy konkretnych zdarzeń lub czynników prowadzących do problemu, pozwoli na zbudowanie łańcucha wydarzeń, obrazującego w przejrzysty sposób, dlaczego spawy nie rozwinęły się po naszej myśli.

2. Czy popełniłeś błąd w strategi/ planowaniu?

Błędy najczęściej popełniamy w momencie, gdy podejmujemy decyzje pochopnie i bez większego zrozumienia, do czego dążymy. Ważne i znaczące decyzje są często złożone. Wymagają stworzenia realistycznego planu działania oraz konkretnego określenia i opisania celu, do jakiego zmierzamy.

3. Czy popełniłeś błąd podczas realizacji?

Zastanów się, czy przypadkiem przyczyną wystąpienia błędu, nie był brak skutecznych nawyków np. zarządzania czasem lub priorytetyzacji zadań. Może gdzieś w trakcie realizacji celu rozpraszały Cię te niepożądane w danej chwili zadania. Czy zamiast pracy nad projektem wybierałeś kilka odcinków ulubionego serialu na Netflix-ie? Czy byłeś systematyczny i trzymałeś się przydzielonych Ci obowiązków? Może stało się coś zupełnie nieoczekiwanego, co wytrąciło Cię z równowagi?

Tego typu odpowiedzi pozwolą Ci w następnych krokach, skupić się na działaniach naprawczych lub zastępczych.

4. Czy brakowało Ci wiedzy, praktyki lub doświadczenia?

Żeby w pełni zrozumieć, co nie zadziałało, musisz również uważnie przyjrzeć się sobie. Być może istota problemu od początku dotyczyła Ciebie? Może byłeś za mało doświadczony lub wykwalifikowany do podjęcia tego działania? Być może wybrałeś do pomocy nieodpowiednich ludzi? Jakie dodatkowe zasoby mogły pozytywnie zmienić wynik?

Nie chodzi o to, by Cię zniechęcić do podejmowania wyzwań w przyszłości. Sens szczerej odpowiedzi na te pytania polega na tym, że jeśli jesteś w stanie uznać to, co negatywnego pojawiło się z Twojej strony, następnym razem dużo więcej pracy włożysz w przygotowanie do tematu.

5. Czy można coś zrobić, aby naprawić błąd?

Kiedy już zastanowisz się nad swoim błędem, możesz rozpocząć działania mające na celu niwelowanie jego skutków. Określ, w jaki sposób będziesz się poruszać naprzód. Stwórz konkretny plan działania, który pozwoli Ci poradzić sobie z problemem i ruszyć dalej, bez niepotrzebnego stresu, że znowu coś wyjdzie, nie tak jak powinno.

Pamiętaj zawsze, że nieważne co się stało ważne, jakie wyciągniesz z tego wnioski.

Plan analizy błędu do pobrania: ? mindcoaching.pl – analiza błędu

Jak podobał Ci się artykuł?